Askerlik Kilo Sınırı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır? Askerlik Muaf Hastalıklar Nelerdir?

Ülkemizde vatani görev olarak adlandırılan askerlik görevi için aranan askerlik kilo sınırı 2020 nedir? Askerlik kilo sınırı hesaplama işlemi adımları nelerdir? Kimler askerlikten muaf olabilirler? Askerlik muaf hastalıklar nelerdir? Askerlik boy kilo sınırı nasıl belirlenir? İşte, detaylar...

Askerlikte Kilo Sınırı Nedir? Askerlikten Muaf Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Ülkemizde erkekler için yapılması zorunlu olan askerlikten muaf olmak için belirli bir kilo oranının üzerinde kiloya sahip olmak ya da askerlik muaf hastalıklar listesinde yer alan hastalıklardan birine sahip olmak gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri kadrosunda çalışıyor olmak da askerlikten muaf olmak için yeterli bir gerekçe olacaktır. Peki, askere gitmek isteyen bir kişi kaç kilo olmalıdır? Kaç kilodan fazlası askerlik için bir engeldir?

1 - Askerlik Kilo Sınırı Nedir ?

Sağlıklı her Türk erkeğinin 20 yaşını doldurduktan sonra askerlik görevini yerine getirmesi bir yasal zorunluluktur. Askerlik kilo sınırı 2020 koşullarını sağlamayan kişiler ise askere kabul edilmemektedir. Kilo nedeniyle 3 kere askerlik ertelemesi alan kişiye ise ‘’askerliğe elverişli değildir’’ sağlık raporu verilmektedir.

2 – Askerlik Kilo Sınırı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında belirlenen koşullara göre askerlik boy kilo sınırı uygulaması bulunmaktadır. Bu noktada askerlik boy kilo sınırı içerisinde olmayan kişiler askerlik görevi için uygun görülmemektedir ve “ askerliğe elverişli değildir ” raporu verilmektedir. Peki, askerlikten muaf olmak için gereken kilo hesabı nasıl yapılır? Bunu bir örnek ile açıklarsak, 170 cm boyundaki bir kişi için askerlikte kilo sınırı hesaplaması yapalım:

İdeal kilo hesaplamasının yapıldığı bu işlemde bulunan sonuçta daha yüksek kilolu olan kişiler askerlikten muafiyet hakkı kazanabilirler. Fakat ideal kilo hesaplama sınırının üzerinde kiloya sahip olmak tek başına yeterli olmaz. Bu noktada 1111 Sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde alt sınırlar ve üst sınırlar belirlenmiştir. Askerlik görevinin yapılabilmesi için alt ve üst sınırlar:

Askerlikten Muaf Olma Şartları Nelerdir?

Türkiye’de askerlikten muaf olmak için bazı şartların yerine getirilmesi ya da bazı özel durumların yaşanmış olması gerekmektedir. Bunlar arasında şehit çocuğu ya da kardeşi olmak, terörle mücadele süreçlerinde hayatını kaybeden bir kişinin kardeşi ya da çocuğu olmak gibi durumlar söz konusu olmaktadır.

1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında askerlikten muaf olma şartları şu şekilde belirtilmiştir:

Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken ölen, akıbeti meçhul kalan, hakkında gaiplik kararı alınan veya maluliyet aylığı bağlanmasını gerektirecek biçimde malul olanların;
a - Baba ve annesinin müşterek olarak talep ettiği veya baba ya da annesinden biri ölmüş ise sağ olanın talep ettiği kardeşlerinden biri, istekli olmadıkça silahaltına alınmaz veya silah altında ise terhis edilir
b - Baba ve annenin müştereken anlaşamadıkları veya her ikisinin de ölmüş olması durumunda; öncelikle silahaltında olan kardeşi var ise istekli olması halinde terhis edilir, silahaltında olan kardeşi yok ise veya silah altında olan kardeşi terhis olmak istemez ise askerlik hizmet sırası gelen ilk kardeş istekli olmadıkça silah altına alınmaz
12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerden
a - Askerlik hizmetini yerine getirmekte olan yükümlüler ile 3713 sayılı Kanunun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamına giren sivillerin kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinin tamamı,
b - Kamu görevlilerinin (güvenlik korucuları dâhil) kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinden biri, istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir.
Ayrıca 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemlere, görevi olmadığı halde mukavemet ederken şehit olanların kendinden olma erkek çocukları ile aynı anne ve babadan kardeşlerinin tamamı da askerlik hizmetinden muaftır.

Askerlik Muaf Hastalıklar Nelerdir?

Askerlik kilo sınırı dışında askerlikten muaf olma şartları arasında bazı kronik hastalıklar da yer almaktadır. Bunların başında göz hastalıkları gelmektedir. 8/10 ve 20/10 arasında belirlenen görme kayıpları askere gitmek için bir engel teşkil etmektedir.

Santral sinir sistemi üzerinde etkisi olan bazı sinir hastalıkları ile otonom sinir sistemi hastalıkları olan kişiler de askerlikten muaf olmaktadır. Kişilik bozuklukları, şizoid, borderline ve paranoid hastalıkları da askerlik muaf hastalıklar listesinde yer almaktadır. 

Dilsiz, sağır, yüksek oranda duyma bozukluğu olması ve dengede durma problemleri olan kişiler de askerlikten muaf olabilmektedir.

Akciğer, kalp ve şiddetli tansiyon hastaları da belirli şartları taşıdıkları sürece askerlik muaf hastalık listesinde yer almaktadır. Bu noktada kronik rahatsızlığı olan kişilerin askeri muayene sırasında raporlarını da yanlarında götürmeleri önem teşkil etmektedir.

Ayrıca ağır tümör kaynaklı kronik rahatsızlıklar ile deri tümörü gibi bulaşıcı hastalıkların bulunması da askerlik için birer engel olacaktır.

NOT: Askere gitmek istemeyen kimselerin yasa dışı şekilde rapor almaları, resmi belgede sahtecilik kapsamına girerek 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezasına neden olabilir.

Bonus: Askerlik Tecil Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Hangi öğrenim seviyesi ne kadar askerlik tecil etme işlemi yapabilir? Üniversite mezunları kaç yıl askerlik erteleme işlemi yapabilirler? Meslek liseleri için kaç yıl askerlik erteleme işlemi yapılır? 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5682949/askerlik-kilo-siniri-hesaplama-islemi-nasil-yapilir-askerlik-muaf-hastaliklar-nelerdir