Koronavirüs Aşısında Heyecanlandıran Gelişme! Almanya’da Geliştirilen Koronavirüs Aşısı Yüzde 90 Etkili  

Almanya merkezli BioNTech ile beraber çalışan Pfizer, son dakika açıklaması yaparak geliştirdikleri koronavirüs aşısının yüzde 90 etkili olduğunu duyurdu. Dünyada 50 milyondan fazla kişiyi etkileyen hastalığa karşı bir başarı elde edilebileceği mesajı verildi.

2020 yılına tüm dünya Covid-19 salgını ile başladı. Çin merkezli olarak başlayan salgın kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı ve günlük hayatı sekteye uğrattı. İş yerleri kapandı, eğitimler durdu, ülkelere giriş çıkışlar yasaklandı. Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı geldi ve insanlar evlerine kapandı. Nefes yolu ile hızlı şekilde bulaşan bu hastalığa karşı aşı çalışmaları da aynı hızla başladı.

Birçok ülke aşıyı bulabilmek için büyük gayret gösterdi. Üniversiteler, ilaç firmaları ve bilim insanları geceli gündüzlü çalışmalar yürüttüler. Bu ülkelerden biri olan Almanya’da BioNTech bu görevi üstlenen ekip oldu. Bugün yapılan son dakika açıklaması ile de aşılarının yüzde 90’dan fazla etki sağladığını duyurdular. BioNTech’in ortağı ABD merkezli Pfizer ilaç firması duyuruyu yaptı.

Pfizer yaptığı açıklamada koronavirüs aşısı sonuçlarına dair bilgiler paylaştı. 10 binlerce denek üzerinde denenen aşıların sonuçları yüzde 90 üzerinden başarı olduğu gösterdi. Bu müjdeli haber büyük bir heyecana neden oldu.

BioNTech CEO’su Bu Bir Zafer Dedi

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda CEO’su Albert Boula konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“ Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Enfeksiyon oranları yeni rekorlar kırarken, hastaneler aşırı kapasiteye yaklaşırken, ve ekonomiler açılmakta zorlanırken dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda aşı geliştirme programımızda kritik dönüm noktasına ulaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

BioNTech kurucusu ve CEO’su Prof. Uğur Şahin de konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Şahin;

“ Küresel üçüncü fazın ilk analizinde Covid-19 aşısının etkili bir şekilde virüsü engellediğini gösteren sonuçlar var. Bu inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çalışması için bir zaferdir. Bu yolculuğa 10 ay önce başladığımızda ulaşmak istediğimiz noktadayız. Özellikle tam da salgının ikinci dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu başarı çok büyük bir öneme sahip ve normale dönmek için bir fırsat” dedi.

Uğur Şahin çalışmaların devam edeceğini ifade ederken;

“ Bu çok önemli başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5689723/koronavirus-asisinda-heyecanlandiran-gelisme-almanyada-gelistirilen-koronavirus-asisi-yuzde-90-etkili