İstanbul'da Devlet Hastanelerinin ve Özel Hastanelerin Yoğun Bakımlarında Yer Yok!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, İstanbul’da tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Covid-19 testi pozitif çıkan ve durumu ağırlaşan hastalar ne devlet hastanelerinde ne de özel hastanelerde yer bulamıyor. Üstelik yaşamsal önemi olan solunum cihazları artık yeterli gelmiyor.

Solunum Cihazına Bağlanamayan Hastalar 8 Saat Boyunca Hemşirelerin Yardımıyla Nefes Alabiliyor

İstanbul’daki hastanelerde yer olmaması ve solunum cihazlarının yeterli gelmemesi nedeniyle solunum güçlüğü çeken hastalara hemşireler nefes aldırıyor. Hemşireler hastaların başından ayrılmayarak nefes almalarını sağlamaya çalışıyor. Hemşireler 8 saat boyunca makine yerine hastalara nefes oluyor. Hemşireler 20 saate yakın covid-19 hastalarına nefes aldırıyor.

‘İstanbul Zor Durumda’

Koronavirüsün merkezi durumuna gelen İstanbul’da tüm hastaneler pandemi hastanesine dönüştürüldü. Artık hastalar yoğun bakımda değil, servislerde entübe ediliyor. Çünkü yoğun bakımlarda yatak kalmadığı için servislerde entübasyon yapılıyor. Bu durumun daha fazla zarar yol açmaması için yoğun bakım yatak sayısının ve sağlık çalışanı sayısının arttırılması gerekiyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5704457/istanbulda-devlet-hastanelerinin-ve-ozel-hastanelerin-yogun-bakimlarinda-yer-yok