Suudi Arabistan'dan Türk Malı Yasağı : Türkiye'den Hayvansal Ürün İthalatı Yasaklandı

Her yıl Türkiye'den Suudi Arabistan'a milyonlarca ton et, süt, yumurta, bal ve balık kalemlerinde hayvansal ürün ihracatı yapılmakta idi. Dün, 15 Kasım 2020 tarihli karar ile Türkiye'den bal ve ürünleri, kırmızı et ve ürünleri, kanatlı eti ve ürünleri, sofralık ve kuluçkalık yumurta, süt ve süt ürünleri, süt ve anne sütü alternatifi olan mamalar, balıkçılık ve su ürünleri ithalatı yasaklandı. 

Türkiye'den Hayvansal Ürün İthalatı Yasaklandı | Karar Türkiye'ye İletildi

15 Kasım 2020 tarihinde alınan bir karar ile Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği 'ne gönderilen Nota ile ithalat yasağı olan ürünler bildirildi. Türkiye Riyat Ticaret Müşavirliği tarafından gönderilen e-posta ile paylaşılan bilgide akıya alınan hayvansal ürünler detaylıca belirtildi.

Yasaklama kararı ile Suudi Arabistan'a Türkiye'den hayvansal ürün ithalatı sürecinin askıya alındığı belirtildi. Karar, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki İhracat Genel Müdürlüğü aracılığı ile ihracatçı birlik ve üreticilere yazılı şekilde gönderildi. 

Suudi Arabistan'dan Türk Malı Yasağı Yazılı Olarak Belirtildi

Türkiye ' nin Riyad Ticaret Müşavirliğinden alınan e-posta mesajında hangi kalemlerdeki hayvansal ürünleri ile ilgili ticari süreçlerin askıya alındığına detaylı bir şekilde yazılı olarak yer verildi. Suudi Arabistan Türkiye arasındaki ticari sürecin askıya alınma kararı hakkındaki bilgi konuyla ilgili genel müdürlük tarafından, ilgili ihracatçı birliklerine iletildi. Suudi Arabistan 15 Kasım 2020 itibariyle Türkiye den hayvansal ürün ithalatını askıya alınacağını duyurdu. Dünya Ekonomisi için önemli bir haber olan bu karar, tüm dünyada büyük ses getirdi. 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5709990/suudi-arabistandan-turk-mali-yasagi-turkiyeden-hayvansal-urun-ithalati-yasaklandi