Özel Hastaneleri İlgilendiren Covid-19 Testi Genelgesi | Korona Testi İçin Ücret Alınamaz

Covid-19 testi nerede yapılır ? Kimlere test yapılır? Hangi hastanelerde koronavirüs testi yapılıyor ? Tüm bu sorular hasta ve yakınları için büyük bir araştırma konusu olurken, özel hastanelerde Covid-19 testi ücretli mi? Yoksa ücretsiz mi ? Sorusu da büyük bir merak konusu oldu. Bazı özel hastanelerde test için ücret alınması ise Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'i konuyla ilgili genelge hakkında açıklama yapmaya itti.

Covid-19 Tanısı ve Tedavisi İçin Alınan Ücretler Yasal Değil

Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin koronavirüs testi pozitif çıkan ve tedavi sürecine alınan kişiler için ücret alınmasının Sağlık Bakanlığı genelgesine uygun olmadığını dile getirdi:

"Pandemi sürecinde özel hastanelerde vatandaşlardan pandemi tanısı ve tedavisinde alınan ücretler Sağlık Bakanlığının yayınladığı genelgeye uygun değildir. Özel hastanelerin aldığı ücret yasal değildir ve iade edilmesi gerekir” 

9 Nisan Tarihli Sağlık Bakanlığı Genelgesi Bu Bilgiyi Doğruluyor

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 9 Nisan 2020 tarihli genelgeye göre özel hastanelerdeki özel hal tanımı değiştirildi. Bu kapsamda özel hastanelerde alınan ücretler konusuna açıklık getirmek isteyen Şahin şu sözlere yer verdi: 

“Bu genelgeye bazı eklemeler yapıldı ve acil hal tanımları genişletildi. İçerisine pandemi süreci boyunca pandemiden dolayı yapılan tanı ve tedavilerde eklendi”

Covid-19 Testi Negatif Olursa Ücret Alınabilir

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin tarafından yapılan açıklamada Covid-19 testinin negatif çıktığı durumlarda özel hastanelerde ücret alınabileceğine vurgu yapıldı:

 “Vatandaşların özel hastaneye tanıya gittiğinde testi pozitif çıkmışsa bu durum acil hal kapsamına girer. Özel hastaneler testten hiçbir ücret alamaz. Ama test negatif çıkmışsa onun parasını alabilir”

Türkiye'de özel ve devlet hastanelerinde günde binlerce test yapılırken, pozitif çıkan test sonucunun bir kısmında ise hastanede tedavi yöntemine başvurulmak zorunda kalınmaktadır. Bu noktada hastalar devlet hastanelerinde herhangi bir ödeme yapmazlarken, özel hastanelerde ödeme yapmak zorunda kalabilmektedir. Konu ile ilgili açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise pozitif sonuçlu hastalar için ödeme alınmama hakkının olduğuna dikkat çekti. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5712767/ozel-hastaneleri-ilgilendiren-covid-19-testi-genelgesi-korona-testi-icin-ucret-alinamaz