İyi Partili Ekrem Demir: Neden Kültür Başkenti Olmayalım?

Edirne’de 8 milyon yıl öncesine ait mamut fosilleri bulundu. İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, “Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak neden kültür başkenti olmayalım? Güzel bir proje ile bir, iki sene içerisinde şehrimizin tüm gizli güzelliklerini gün yüzüne çıkarabileceğimize inanıyorum” önerisinde bulundu.

Edirne’de merkeze bağlı Büyükdöllük Köyü’ndeki kum ocağında 8 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen fosilleşmiş mamut kemikleri bulundu. Fosilin çıkarıldığı bölgede inceleme yapan İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Edirne’nin unutulmuş birçok tarihi esere sahip olduğunu, yeni keşfin bir başlangıç olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Demir, şehrin her noktasında tarihi eserlerle ilgili çalışılma başlatılması gerektiğini belirterek şu açıklamayı yaptı:

“EDİRNE TURİZMİ İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPALIM”

“Yeni bir haberle Edirneliler olarak heyecanlandık.  Büyükdöllük Köyü’nde yapılan tarihi keşif, Edirne turizmi için yeni bir başlangıç noktası olarak kabul edelim ve tüm şehri kapsayacak bir proje ile ilimizdeki unutulmuş tarihi eserleri tekrar ülkemize kazandıralım. Bunu daha önce talan edilen İtalyan Mezarlığı için, 1889 yılında yapılan ve günümüzde unutulan Askeri Hastane için de dile getirdik.

Şehrimizin tarih ve kültür turizmi konusunda inanılmaz bir potansiyeli var.  Halihazırda tüm Türkiye’de bilinen eserler zaten şehrimizde mevcut. Bunlara yenilerini ekleyelim. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak neden kültür başkenti olmayalım? Güzel bir proje ile bir, iki sene içerisinde şehrimizin tüm gizli güzelliklerini gün yüzüne çıkarabileceğimize inanıyorum” dedi.

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5714834/iyi-partili-ekrem-demir-neden-kultur-baskenti-olmayalim