AB Dış İlişkiler Servisi : Aranan Gemiyle İlgili Türkiye`ye 4 saat Önceden Haber Verildi

Geçtiğimiz günlerde yaşanan İrini Operasyonu adı altında, Alman askerleri tarafından aranan Roseline A ismindeki Türk kargo gemisinin aranması ile ilgili AB Dış İlişkiler Servisi (EEAS) tarafından açıklama yapıldı. Açıklamaya göre Türkiye'ye arama işleminden 4 saat önce haber verildi. 

Aramadan 4 Saat Önce Türkiye'ye Haber Verildiği İddia Edildi

AB Dış İlişkiler Servisi geçtiğimiz günlerde yaşanan Türk kargo gemisinin izinsiz aranması konusunda tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu: 

 “Türk Dışişleri Bakanlığı’na 4 saat önceden haber verdiğini ve Roma’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin talebiyle yanıt süresinin 1 saat daha uzatıldığını ancak Türkiye’den yanıt alınamadığını”

söyledi. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Ülkemizin İzni Alınmamıştır

Türk kargo gemisine yapılan baskın konusunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanlığı AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamayı doğrulamadı. 

 “Ne kaptanın ne de bayrak devleti olarak ülkemizin izni alınmamıştı”

Bunun üzerine AB Dış İlişkiler Servisi  resmi internet sitesi üzerinden, İrini Operasyonu hakkında bir açıklama yayınladı. 

Roma Büyükelçiliğinin İsteği Üzerine Süre 1 Saat Uzatıldı

AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamada,

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2292(2016) sayılı Kararı ile öngörüldüğü üzere, Irini Operasyonu’ndan önce, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na, uluslararası denizcilik uygulamasına uygun olarak 4 saat önceden haber verilerek, bayrak devletinin rızasını almak için iyi niyetle çaba gösterilmiştir. Operasyon, operasyonun karargahının bulunduğu Roma’daki Türk Büyükelçiliği’nin talebi üzerine 1 saat daha uzatılmıştır” 

sözlerine yer verildi.

Süre dolduktan sonra NATO prosedürlerinin de içinde bulunduğu uluslararası prosedürlerin uygulandığını dile getiren EEAS, Türkiye'nin teftiş iznini gecikmeli bir şekilde reddettiğini ifade etti. Gemide herhangi bir yasa dışı malzemenin olmadığı anlaşıldığında geminin hareket için serbest bırakıldığını ifade eden EEAS yetkilileri, İrini Operasyonunu uygulamak zorunda olduklarının altını çizdi. 

"Türk Kargo Gemisi Seryüsefer Şeklinden Dolayı Arandı"

İrini Operasyonu'nun uygulandığı Akdeniz sularında Türkiye bandıralı kargo gemisinin "seyrüsefer şekli göz önüne alındığında, Irini Operasyonu’nun, BM silah ambargosunu ihlal ediyor olabileceğinden şüphelenmek için makul sebepleri vardı" gerekçesi ile arandığı belirtildi. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'den İzin Alınmadı

Konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Libya'ya malzeme taşıyan Türk kargo gemisi MV Roseline A 'nın izinsiz bir şekilde arandığını ifade etti:

"Kaptan iş birliği göstererek geminin yükü ve seferi hakkında ayrıntılı bilgi paylaşmıştır. Buna rağmen saat 17:45’te Irini Harekâtı silahlı unsurları tarafından gemiye çıkılarak uzun saatler süren bir 'denetleme' yapılmıştır" 

Güç kullanılan bu eylemde yetki bulunmadığının da altını çizen Aksoy, konuyla ilgili Almanya'yı protesto ettiklerini ifade etti:

 "Avrupa Birliği, İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı'nın Bakanlığa çağrıldı ve ilgili ülkelere Nota verildi." 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5747936/ab-dis-iliskiler-servisi-aranan-gemiyle-ilgili-turkiyeye-4-saat-onceden-haber-verildi