SGK İstirahat Raporu Nedir? İstirahat Rapor Parası Nasıl Alınır? İstirahat Raporu Sorgulama

İstirahat raporu, özellikle çalışan kişilerin hasta olmaları durumunda sağlık kuruluşundan aldığı bir belgedir. Hasta kişilere verilen bu rapor, yatakta hasta ve ayakta hasta olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Karşılığında belirli bir ücret ödenen istirahat raporu, alındıktan sonra kısa bir süre içinde işverene teslim edilmelidir. Çünkü istirahat rapor belgesinin en kısa zamanda SGK sistemine işlenmesi gerekmektedir.

SGK İstirahat Raporu Nedir?

SGK istirahat raporu, hasta kişilerin sağlık kuruluşundan aldıkları bir belgedir. SGK bünyesinde olan her hasta kişi, gerekli durumlarda bu belgeyi alabilmektedir. Bu belgenin anlamı; hasta olan kişinin iş yapamayacağıdır. SGK istirahat rapor alan kişiler, belgede yazılı olan gün süresinde iş yapamayacağını belgelemiş olmaktadır. Aynı zamanda istirahat raporu üzerinde kişilerin hastalığının tedavisine ilişkin bilgiler de yer almaktadır.

SGK istirahat raporu, bir kişinin aktif olarak çalışamayacağının bir belgesi olarak bilinmektedir. İstirahat raporunun hangi nedenle verildiği, kaç günlük olduğu, belgeyi veren doktorun adı, imzası ve kaşesi belge üzerinde yer almaktadır. İstirahat rapor alan kişiler, bu belgeyi maksimum 3 iş günü içerisinde işverenine ulaştırmalıdır.

İstirahat Raporu Nasıl Alınır?

İstirahat raporunun alınabilmesi için kişilerin öncelikle bir sağlık kuruluşuna gitmesi, muayene olması gerekmektedir. Gerçekleştirilen muayene sonrasında doktor nezdinde, kişinin belirli bir süre çalışamayacağına dair bulgular oluşursa kişilere gerekli olan tedavi uygulanmakta ve istirahat raporu verilmektedir. İstirahat raporunun alınabilmesi için sağlık kuruluşuna gidilmesi şarttır.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

İstirahat rapor parası yani bir diğer adı ile rapor parası alma şartları da bulunmaktadır. Bu raporun alınabilmesi için bazı yasal yükümlülüklerin sağlanması gerekmektedir. Şartları sağlayan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası alabilmektedir. SGK, hasta çalışanlara, istirahat boyunca mağdur olmamaları için maddi destek sağlamaktadır. SGK tarafından verilen istirahat raporu parası alınabilmesi için uygunluk gösterilmesi gereken şartlar şunlardır:

1-  SGK İstirahat Raporu Parası Alma

İstirahat raporu ödemesi alınabilmesi için çalışan kişilerin bazı yasal yükümlülükleri yerine getirmiş olması gerekmektedir. İlk olarak yerine getirilmesi gereken; prim günlerinin doldurulmuş olmasıdır. Hasta olan kişiler eğer prim günlerini doldurdular ise istirahat rapor parası almak için başvuruda bulunabilmektedirler.

2-  SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK rapor parası sorgulama işlemleri PTT şubelerinden yapılabilmektedir. Ptt rapor parası sorgulama t.c ile yapmak istemeyen kişiler, eğer var ise Ziraat Bankası hesaplarını kontrol ederek de sorgulama işlemini yapabilmektedir. Ziraat Bankası müşterisi olan kişiler, mobil bankacılık veya internet bankacılığı yöntemleriyle de kolaylıkla rapor parası sorgulama yapabilmektedir. Genel olarak rapor parası sorgulama ptt aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. PTT şubelerine giden kişiler, gişelerden T.C kimlik numarası ile istirahat raporu parasının yatıp yatmadığını öğrenebilmektedir.

3-  E-Rapor Sorgulama

İstirahat raporu sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden istirahat rapor sorgulaması yapmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken adımlar şunlardır:

Bu adımlar takip edilerek kolaylıkla t.c ile rapor sorgulama yapılabilmektedir. Dileyen kişiler, site içerisinde giriş yapmaları gereken ilgili bölümleri bulamadığında, e-devlet sayfasındaki sağ üstte bulunan arama yapma bölümden arama yapabilmektedir. Bu arama kısmına iş görmezlik raporu yazan kişiler, kolaylıkla e-rapor istirahat sayfasına yönlendirilecektir ve görüntüleme yapabilecektir. İş göremezlik raporu ile İstirahat rapor aynı anlama gelmektedir.

4-  COVID İstirahat Raporu

Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle pek çok çalışan istirahat etmek durumunda kalmaktadır. Kimi hastalar hastanelerde yattığı için kimi hastalar da evde tedavi oldukları için ve bu durum, daha özel bir durum olduğu için istirahat raporu almaktadır. Ancak covid-19 pozitif olan kişilerin karantina sebebiyle raporları, işleri kolaylaştırmak adına filyasyon ekibi tarafından verilmektedir. COVID istirahat raporu 2 Ekim 2020 tarihinden beri, filyasyon ekiplerince kişilere verilmektedir. Hasta kişiler de istirahat raporu örneği ve bilgilerini hem e-Nabız hem de e-Devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilmektedir.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5749363/sgk-istirahat-raporu-nedir-istirahat-rapor-parasi-nasil-alinir-istirahat-raporu-sorgulama