Tazminat ve Ücret Talebinde Bulunan Ermenekli Madenciler İfade Veriyor! Maden Şirketi Patronunun Ofisi Koruma Altına Alındı...

Ermenek maden ocaklarında çalışan ancak işten çıkarıldıktan sonra tazminat ve ücret haklarını alamadıkları için Ankara’ya yürüme eyleminde bulunmak isteyen madenciler arasında gözaltına alınan 9 madencinin, Ermenek Adliyesi savcılığında ifadeleri alınıyor.

Madencilerin İfadesi Alınıyor, Patron Ofisi Koruma Altında, Jandarma Darp Edildik Diyor 

Hak arama talebi kapsamında yürüyüşe geçmek isteyen topluluk nedeniyle Ermenek’te polis ve jandarma ekiplerince olağan üstü önlem alındı. Adliye sarayı çevresi ve maden firması ofisi etrafına polis bariyerleri yerleştirildi. Dün madencilerin dağılması için yapılan müdahale sonrası ise 16 jandarmanın darp raporu aldığı öğrenildi.

Güneyyurt Beldesinde Adeta Olağanüstü Hal İlan Edildi

Bağımsız Maden- İş Sendikası yaptığı açıklamada, Güneyyurt beldesinin güvenlik güçleri tarafından fiilen kapatıldığı belirtilerek:

“Sendikamızın öncülüğünde yürütülen direnişi hukuka aykırı bir şekilde engellemek isteyen devlet, bütün Güneyyurt beldesinde fiili sıkıyönetim başlattı. Madencilerin ve Ermenek halkının meydana girmesine, sokakta dolaşmasına dahi izin verilmemektedir. Kolluk kuvveti Güneyyurt sokaklarındaki vatandaşa valinin sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini söyleyerek görevini kötüye kullanmakta, seyahat hürriyetini, kişi özgürlüğü ve güvenliğini hiçe sayarak suç işlemektedir”

denildi.

Sendika Yetkililer İle İletişim Kuramıyoruz!

Bağımsız Maden- İş Sendikası açıklamasında gözaltına alınan madencilerin serbest bırakılması talep edilirken, yetkililere:

“Bütün bu hukuka aykırı uygulamalara karşı Ermenek Nöbetçi Savcılığı, Jandarma Komutanlığı, Ermenek Adliyesi ve Karaman Valiliği ile iletişim denemelerimiz karşılıksız kalmış, bu uygulamaya karşı idarenin ve kolluğun bütün kurumları kayıtsız kalmış, görevlerini yerine getirmemiş ve bu suça ortak olmuştur. Ermenek halkının ve madencilerin toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı, seyahat özgürlüğü kolluk veya idare tarafından keyfi kararlar ile engellenmez.”

şeklinde seslenildi.

 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5753311/tazminat-ve-ucret-talebinde-bulunan-ermenekli-madenciler-ifade-veriyor-maden-sirketi-patronunun-ofisi-koruma-altina-alindi