Gözaltına Alınıp Bırakılan Maden İşçisi: Coplarıyla Üzerimize Gelmesinler! Sadece Haklarımızı İstiyoruz!

Tazminat ve ücret alacakları nedeniyle Ermenek’ten Ankara’ya yürümek isterken gözaltına alınan maden işçileri 20 saatin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınan maden işçilerinden biri olan Barış Karagöz, serbest bırakılmasının ardından açıklamalarda bulundu. Kanuni olarak haklarını aradıklarını belirten Karagöz, açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

“Biz kanunlar üzerinden her şeyi yapmaya çalışıyoruz ama bizim üzerimize gelen kanunlar patron Fehmi Özbey kanunları. Biz devletimizin anayasası üzerinden gelsinler üzerimize istiyoruz. Sadece haklarımızı istiyoruz, Özbey kanunlarıyla, coplarıyla, biber gazlarıyla bizim üzerimize gelmesinler.”

Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Adiye Önünde Açıklama Yaptı

Ödenmeyen kıdem ve tazminat alacakları için Karaman ilinin Ermenek ilçesinden yola çıkarak Ankara’ya yürümek isteyen maden işçileri, dün jandarma tarafından gözaltına alındı. Alacakları için yola çıkan 10 maden işçisi, bugün Ermenek Adliyesi’nde mahkemeye çıkarıldı ve serbest bırakıldı. Adliye önünde bekleyen vatandaşlar, gözaltına alınan madencileri çıkışta karşıladı.

Madencilerin örgütlendiği bir sendika olan Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, adliye önünde açıklama yaptı. Çetin tarafından yapılan açıklamada 88 gündür haklılıklarını ifade ettiklerini şu cümlelerle açıkladı:

“Karaman Valisi tarafından müzakere masası kuruldu. Vali defalarca ‘Patronu bu masaya getireceğim, bu sorununuz çözülecek’ dedi. 88 güne kadar geldik. Bu devlet en son bu sorunu çözülemeyeceğini ifade etti. Biz 88 gündür ifade ediyoruz, haklıyız. Dün en son devlet Özbeyler’in ifade etmiş olduğu ‘haksızsınız’ dedi. 10 arkadaşımızı gözaltına aldı. Buradan sesleniyoruz, biz maden işçisiyiz ve haklıyız.”

Maden İşçisi Karagöz: Üzerimize Gelen Özbey Kanunları

Haklarını alıncaya dek mücadele etmeye devam edeceğini ifade eden maden işçisi Barış Karagöz, kanunların izin verdiği ölçüde her şeyi yapmaya çalıştıklarının altını çizdi. Üzerlerine devletin anayasasıyla gelinmesini isteyen Karagöz, Özbey kanunlarıyla, biber gazıyla ve coplarla üzerlerine gidilmemesini istedi.

Maden İşçisi İbrahim Yılmaz: Biz Hangi Devlete Güveneceğiz?

Ermenek’ten Ankara’ya doğru yola çıkan maden işçilerinden biri olan İbrahim Yılmaz’ın oğlu Mertcan Yılmaz, dün darp raporu almak üzere Ermenek Devlet Hastanesi’ne gitmiş ve burada polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Yaşanan bu olayın ardından maden işçisi baba Yılmaz, ‘biz hangi devlete güveneceğiz?’ diye sitem etti. İbrahim Yılmaz şu sözleri kullandı:

“Dünden beri bu sorunun cevabını bulamadım. Biz hangi devlete güveneceğiz. Biz coplayan devlete mi, Hatem, Fehmi Özbey’i koruyan devlete mi?”    

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5755246/gozaltina-alinip-birakilan-maden-iscisi-coplariyla-uzerimize-gelmesinler-sadece-haklarimizi-istiyoruz