Meral Akşener'den Katar Anlaşmalarına Tepki: "Katar'ın Türkiye'de Başka Bir Alışveriş Çılgınlığı Oldu."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Katar ile yapılan satış anlaşmaları ile ilgili olarak

"Türkiye'de başka bir alışveriş çılgınlığı oldu. Sayın Erdoğan ve Katar emirinin huzurunda, çok daha büyük satışlar oldu. Anahtar kelime satışlar"

dedi.

Meral Akşener, asgari ücretliden vergi ve sgk  ödemelerinin devlet tarafından üstlenilip hem çalışana destek hem de işverene külfet vermeyecek bir çözüm gerektiğini  söyledi. Meral Akşener:

“Çalışanımızın eline geçen asgari ücreti, 2325 liradan, 3000 liraya çıkaralım, ama, işverene olan maliyetini de arttırmayalım" önerisinde bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüs önlemleri kapsamında açıkladığı kısıtlamalar için,

"Milletimiz dün akşam Cumhurbaşkanı'nın konuşmasını bekledi. Ne diyecek, nasıl önlemler açıklayacak, merak etti. Çünkü bütün bilgiler onda. Yetki onda, imkan onda, ama sorumluluk başkasında. Ama o gitti, yine yarım yamalak önlemler açıkladı. Siyasi hesaplarla, ürkek adımlar atıp, milletin sağlığını, canını riske atmaya devam ediyorlar"

diye konuştu.

Meral Akşener Grup Konuşmasında Dikkat Çeken Başlıklar

Katar Anlaşmalarında Anahtar Kelime Satışlar

Türkiye'de başka bir alışveriş çılgınlığı oldu. Sayın Erdoğan ve Katar emirinin huzurunda, çok daha büyük satışlar oldu. Anahtar kelime satışlar. Çok daha büyük satışlar oldu. İstanbul'daki önemli bir alışveriş merkezi ile Varlık Fonu'na devredilmiş Borsa İstanbul'un yüzde 10 hissesi Katar Devleti'nin fonu tarafından satın alındı. Bu satışların yanında içeriği henüz açıklanmayan bir dizi anlaşma yapıldı. Bu anlaşmaların konuları arasında limanlar, haliç, su kaynaklarımız hatta aile ve kadınlarımız ile ilgili bir mutabakat bile var. Gelişmiş ülkelerde bu tür satışlar ile ilgili kamuoyuna bilgi veriliyor. Devlet, ticari sır maskesinin altına saklanamaz.

Kanal İstanbul Değil Katar İstanbul Projesi

Katar İstanbul projesi, siz onu Kanal İstanbul projesi olarak biliyorsunuz. Düşünülen maliyeti 25 milyar dolar, bizim asgari ücret düzenlememiz Katar İstanbul projesinin 3'te 1'i kadar. Gelin, bu zor zamanda ülkenin dar gelirli çalışanını, Katar'lı dostlarınızın önüne koyun. Gelin, bir kez olsun milletinizin iyiliğini düşünün. Gelin, saray sefanız için yapmaktan çekinmediğiniz zammı, çalışanlarımıza çok görmeyin."

Asgari Ücret Nasıl 3000 Lira Olur?

Çalışanımızın eline geçen asgari ücreti, 2325 liradan, 3000 liraya çıkaralım, ama, işverene olan maliyetini de arttırmayalım. Brüt asgari ücreti 3000 liraya çıkarıp, asgari ücretli çalışanımıza brüt kazancının tamamını ödeyelim. Yani, işverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın, gelir vergisini ve SGK primini, devlete değil çalışanına versin. Devletimiz de çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin.  Böylece, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline, net 3000 lira geçerken, işverene olan maliyeti ise 3458 lira olmaya devam etsin. Yani; çalışanımızın eline geçen asgari ücreti, 2325 liradan, 3000 liraya çıkaralım, ama işverene olan maliyetini de arttırmayalım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Caka Satarken İyiydi

Aylarca, vaka sayılarını saklayıp, sadece hasta sayılarını açıklayarak, herkesi kandırabileceklerini sandılar. O da olmadı. Sadece kendilerini kandırdılar. Memlekette pandemi başını alıp, dünyada üçüncü sıraya çıkınca, bu sefer dönüp dünyayı işaret edip, dediler ki, 'Bakın her yerde tablo vahim'. 'Sayın Erdoğan; aylardır, 'Çok iyi durumdayız. Zaten şehir hastanelerimiz var' diye, caka satarken iyiydi de Dünyadaki duruma işaret etmek, şimdi milletimiz virüsten kırılırken mi aklına geldi? Ayıptır, günahtır. 83 milyonun vebalini taşıyorsunuz. Ama daha bunun ağırlığını bile kavrayamıyorsunuz. Evet, dünyada durumu kötü olan ülkeler var. Ama, ikinci dalgaya karşı, kendini koruyabilmiş ülkeler de var. Sizin işiniz, kötü olan ülkeleri göstermek değil, Türkiye'yi durumu iyi olan ülkeler arasına sokmaktı. Ama söz konusu olan vatandaşlarımızın canıyken bile; siyaset iletişimiyle, algı yönetimiyle, propagandayla sorumluluktan kaçabileceğinizi sandınız.

Muhalefetin Aşı Ücretsiz Yapılsın Teklifini AK Parti ve MHP Reddetti

Mesela dediler ki 'Türkiye'ye getirilecek aşılar, tüm vatandaşlarımıza ücretsiz yapılsın'. Hepimizin sağlığı için yaptığımız bu öneri, Cumhur ittifakının oylarıyla reddedildi. İktidarın vekilleri reddetti ama, Sayın Erdoğan dün akşam çıkıp, 'Aşılar ücretsiz yapılacak' dedi. Güler misin, ağlar mısın? Mesela milletvekillerimiz dedi ki 'Pandemi nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalan işletmelere, 2021 yılı bütçesinde ödenek konulmadı. Esnafımıza 6 ay süreyle, aylık 2 bin lira destek ödemesi yapılsın'. Esnafımızı ferahlatmak için yaptığımız bu öneri, Cumhur ittifakının oylarıyla reddedildi. Peki dün akşam bu konularda tek bir söz duyan oldu mu? Yok. Siyasi ranta gelince, topa giren Sayın Erdoğan, esnafa gelince ıslık çalmayı tercih etti. 

Siyasi Hesaplar Yapılarak, Ürkek Adımlar Atılıyor

Millet namına iyi olan ne varsa, küçük ortağıyla birlikte, parmak kaldırıp engel oluyorlar. Tek dertleri var, o da koltukları…Bunun son örneğine Sayın Erdoğan'ın dün akşamki konuşmasında hep beraber şahit olduk. Milletimiz dün akşam Cumhurbaşkanı'nın konuşmasını bekledi. Ne diyecek, nasıl önlemler açıklayacak, merak etti. Çünkü bütün bilgiler onda. Yetki onda, imkan onda, ama sorumluluk başkasında. Ama o gitti, yine yarım yamalak önlemler açıkladı. Siyasi hesaplarla, ürkek adımlar atıp, milletin sağlığını, canını riske atmaya devam ediyorlar.

Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “MASAL ANLATMAYI BIRAK”

Gün, siyaset yapma günü değil. Gün, topyekûn mücadele günü. Felaket geldi kapımıza dayandı. Yaraları sarmak yerine, kafa göz yarmak, devlet insanlığına sığmaz. Sana düşen, millete örnek olmak, rehber olmak, bu cendereden en az hasarla çıkmamızı sağlamak. Sana düşen, nasıl ölmeyeceğiz, onu anlatmak. Sana düşen, esnafımıza, çalışanlarımıza hangi destekleri vereceksin, onu anlatmak. Masal anlatmayı bırak Sayın Erdoğan. 

Keyfi Devlet İdaresi Pandemi Kadar Tehlikeli

Şimdi bütün mesele, milletin canını, birliğini, dirliğini, sağlığını korumak. Bunları nasıl yapacaksın sen asıl onu anlat! Buradan ilan ediyorum Bu iktidarın millete verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Bu iktidar, ömrünü tamamlamıştır. Bu iktidar, millet iradesine değil, sarayzadelerin keyfine teslim olmuştur. Bu iktidar, milletimiz için, pandemi kadar tehlikeli bir hale gelmiştir.

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5772270/meral-aksenerden-katar-anlasmalarina-tepki-katarin-turkiyede-baska-bir-alisveris-cilginligi-oldu