İyi Parti’li Aylin Cesur: İşyerlerinde Engelli Kotası En Az Yüzde 5 Olmalı!

İyi Parti’nin Isparta Milletvekili Aylin Cesur, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde meclisin gündemine engellerin sorunlarından bir tanesini taşıdı. Engellilere ödenmekte olan 854 TL maddi desteğin oldukça az olduğunu belirten Cesur, bu yardımların dahi usulsüzlüklere gittiğini iddia etti. Aylin Cesur, hem özel sektörde hem de kamu kurum ve kuruluşlarında engelli çalışanların en az yüzde 5 olması gerektiğini ifade etti. Cesur, iktidarda bulunanlara "İstihdamını sağlamak yerine, eve düşük yardımlarla hapsetmek sizin tercihiniz" sözlerini söyledi.

Aylin Cesur TBMM Genel Kurulunda Engellilerle İlgili Konuştu

İyi Parti Milletvekili Aylin Cesur, TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada engelli yardımının sosyal devlet olmanın bir gereği olduğunu vurgulayan Cesur, engellilere destek ile ilgili olan yasanın Süleyman Demirel döneminde yürürlüğe girdiğini söyledi. Engellilere ödenmekte olan aylığın çok az olduğunu vurgulayan Cesur konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

"Bugün ödenen meblağ çok çok az. Zaten tahmin edemeyeceğiniz güçlüklerle karşılaşırken, açlık sınırı 2431 TL iken, aylık 567 TL veya yüzde 70 üzeri engelliye de olan vatandaşlarımıza aylık ödenen miktar çok az. Bu desteklerin derhal arttırılması gerekli. Almanya, Fransa gibi ülkelerde engelli kotası yüzde 15,20. Türkiye'de Kota en az yüzde 5 olmalı, yüzde 6 hakkımız diyor onlar seslerini duyurabildiklerince. İş yerlerinin engellilerimiz için düzenlenmesine de devlet aracı olmalı."

Cesur: Engelli Yardımlarında Usulsüzlük Var

Aylin Cesur, engellilere ödenmekte olan aylığın çok az olduğunu belirtirken aynı zamanda usulsüzlük de olduğunu iddia etti. Aylin Cesur, konuya ilişkin olarak şu konuşmayı yaptı:

"Sayıştay 2019 raporuna göre, her ay 40.746 kişi Ulusal Engelli veri sistemine kayıtlı olmadan, 30.633 kişi ise engelli raporu olmadan devletten engelli evde bakım ödemesi almış. Yine engelli sağlık raporu olmayan 95.917 kişiye, engeli yüzde 40’ın altında olmasına rağmen 22.049 kişiye her ay engelli aylığı ödemesi yapılmış. Bu şüpheli ödemelerin boyutu yaklaşık 1 milyar 811 milyon TL"

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5847008/iyi-partili-aylin-cesur-isyerlerinde-engelli-kotasi-en-az-yuzde-5-olmali