Diyanet İşleri Başkanlığı : Cuma Namazı Salgın Nedeniyle Farz Olmaktan Çıkabilir

Koronavirüs ile mücadele sürecinde alınan yeni koronavirüs önlemleri kapsamında camilerde ibadet kısıtlaması getirilirken, Covd-19 bulaş hızının artış göstermesi beklenen kış aylarında, salgın nedeniyle cuma namazı farz durumunun düşürebileceği ifade edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu konudaki paylaşımını şu sözlerle dile getirdi:

"Bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur" 

Kış aylarında kötü hava koşulları nedeniyle camilerde cuma namazı kılmak isteyen kişilerin zorlukla yer buluğunu ifade eden Kurul, camide mesafenin korunmasının zor olacağını anlattı:

"Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir"

"Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Tedbir Almak Dinimizin Gereğidir." 

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada İslam dininin hayat ve sağlığın korunmasına önem verdiği ifade edilirken, salgın durumunda tedbir almak dinin gereğidir açıklaması yapıldı:

"Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.
Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır. 
Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber  (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir. 
Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur."

 

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5849091/diyanet-isleri-baskanligi-cuma-namazi-salgin-nedeniyle-farz-olmaktan-cikabilir