Bu Haftasonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Var mı ? 14 Şubatta Kimler Dışarı Çıkabilir?

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan yeni Covid-19 tedbirleri kapsamında yurt genelinde sokağa çıkma kısıtlaması geleli 8 haftayı geçtik. Peki, bu haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması var mı ? Yasaktan muaf olan kişiler kimlerdir? İşte, tüm detayları ile haftasonu sokağa çıkma yasağı

13 - 14 Şubat Haftasonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Var mı 

Yurt genelinde sokağa çıkma yasağının olacağı hafta sonu kısıtlaması devam ederken, haftasonu sokağa çıkma yasağı var mı sorusu hem sosyal medya hem de günlük hayatta büyük bir gündem oluşturuyor. Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi bu hafta da bu akşam saat 21:00'da başlayan sokağa çıkma yasağı pazartesi günü 5:00'a kadar devam edecek.

1 - Sokağa Çıkma Yasağı Olan Saatlerde Yürüme Mesafesindeki Alışveriş Noktalarına Gitmek Serbest

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günü vatandaşlar evlerine en yakın noktadaki, yürüme mesafesinde olan bakkal, kasap, kuruyemiş ve markete gidebilecek. Fakat bu alışveriş süreci de sabah 10 ile akşam 17 arasında serbest olacak. 

2 - Ekmek Dağıtım Araçları Gezmeyecek

Daha önceki sokağa çıkma yasağı uygulamalarında sokak aralarında gezen ekmek satış araçları bu kısıtlamalar boyunca gezmeyecek. 

3 - İhtiyaç Sahiplerine Vefa Destek Grupları Yardımcı Olacak

Şehirlerarası yolculukların izin dahilinde yapılacağı bu kısıtlama sürecinde, 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi ailelere vefa destek grupları yardımcı olacak. 

4 - Özel Araç ile Seyahat İçin İzin Alınacak

Şehir içi ve dışında özel araç ile seyahat etmeden önce izin alınması zorunlu olacak. Söz konusu bir iznin alınması için ise E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri kullanılacak. 

5 - Sokağa Çıkma Kısıtlaması Muafiyet Hakkına Sahip Olan Kişiler Kimdir

Sokağa çıkma yasağı kapsamında muaf olan meslek grupları ve haller şu şekilde açıklanmaktadır:

“TBMM üyeleri ve çalışanları. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil). Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb. çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler.
Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve veteriner hekimler.
Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil). İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar.
Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar.
Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar.
Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar. Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri ve gönüllü çalışanları, Hayvan Besleme Grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar.
İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar. Gazete, dergi, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları.
Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar. Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar.
Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ile buralarda çalışanlar.
Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar.
Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) ile bu yerlerde çalışanlar.
Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar ile servis hizmeti vermek üzere görevde olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları.
Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları.
Mahalli idarelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli.
Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) sürücü ve görevlileri. Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar.
İş sağlığı ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla iş yerlerinde bulunması gerekli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, güvenlik görevlisi, bekçi vb.).
Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri. Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile).
Seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler. Çalışanları inşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlar ile buralarda çalışanlar (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma sadece inşaat alanı ile sınırlıdır).
Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla).
ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri.
İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar.
Yaklaşan yılsonu işlemleri nedeniyle serbest muhasebeci, mali müşavir, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensuplarıyla birlikte çalışanlar.”

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5849444/bu-haftasonu-sokaga-cikma-kisitlamasi-var-mi-14-subatta-kimler-disari-cikabilir