CHP'li Gürer İktidara Sordu : Gelir Kaybına Uğrayan Esnaf ve Çiftçiye Destek Çalışmanız Olacak mı?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer katıldığı toplantıda esnaf ve çiftçinin çok büyük zorluklar yaşadığını ve borçlarının altından kalkamayacağını ifade ederken, bu konuda herhangi bir destek paketinin hazırlanıp hazırlanmayacağını sordu. 

Cumhurbaşkanı Fuat Oktay'a Sordu

Niğde Milletvekili Gürer, meclise verdiği soru önergesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sorarak, bu süreç hakkında detaylı bilgilendirme talebinde bulundu: 

 “Ülkemizde her kesimin sorunlar yaşadığına dikkat çekerek tüm sorunları iktidara önergelerle de yansıtıyoruz. Sosyal devlet gereği zorunlu hale gelen destekler bir an önce verilmesi için iktidarı uyarıyoruz. Pandemi sürecinde işini kaybeden, işyeri kapanan ve yoklukla mücadele edenlere mutlaka destek sağlanmalıdır” 

Gürer: Kooperatiflere Olan Kredilerde Borç Erteleme Olacak mı?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer pandemi döneminde büyük oranda gelir kaybı yaşayan esnaf ve çiftçilerin kooperatiflere olan borçları konusunda bir kredi borç yapılandırması ve ertelenmesi söz konusu olup olmayacağını sordu:

“Gelir kaybı yaşayanların kayıplarının giderilmesi yanında esnaf ve çiftçilerin kooperatiflere olan kredi borçlarının ertelenmesi ve icra işlemlerinin durdurulması için bir çalışma var mı?” 

Gürer'in Sorduğu Sorular 

CHP'li milletvekilinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sorduğu sorular içinde işsizliğe karşı koruma amaçlı bir paketin olup olmadığı, şoför esnafının bu süreçte neler yaşayacağı, öğrenci servisi sürücülerinin mağduriyetinin nasıl giderileceği ve çiftçiler yer aldı:

Esnaf, şoför, işçi, emekli, engellinin gelir kaybını önlemek, onları desteklemek ve işsizliğe karşı koruma amaçlı bir destek paketi açıklanması düşünülmekte midir?
Şoför esnafının Sosyal Güvenlik Kurumu ve BAĞ-KUR’daki vergi borçlarının silinmesi düşünülmekte midir?
Esnaflar ve çiftçiler için kredi borçlarının yeniden düzenlenmesi, esnaf ve çiftçi kooperatif kredileri yapılandırılması, faizlerin silinmesi ve icra işlemleri durdurulması için planlanan bir çalışma var mıdır?
Öğrenci servisi sürücüleri başta olmak üzere, pandemi süreci içerisinde kredi borçlarının faizsiz bir şekilde ertelenmesi için bir çalışma var mıdır?
Esnaf, çiftçi ve işini kaybeden vatandaşlara aylık en az 1 asgari ücret desteği verilmesi yönünde bir düşünceniz var mıdır?

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5853741/chpli-gurer-iktidara-sordu-gelir-kaybina-ugrayan-esnaf-ve-ciftciye-destek-calismaniz-olacak-mi