Adliyelerde HES Kodu Zorunluluğu Geldi | İşte Yeni Adliye Çalışma Saatleri

Dünya çapında ve ülkemizde de artan Covid-19 vakaları hayatın her alanında yeni kısıtlama ve tedbirlerin alınmasına neden oluyor. Bu kapsamda hukuki iş, işlem ve davaların yürütüldüğü ve çok sayıda insanın gün içinde uğramak zorunda kaldığı adliyeler ile ilgili yeni önlem ve tedbirlerde açıklanmaya devam ediyor. Yeni yapılan açıklama ile artık adliyelere ve istinaf mahkemelerine giriş için de Adliyelerde HES kodu zorunluluğu ismi altında kısıtlamalar getirildi.

Adliyelerde HES Kodu Zorunluluğu : Adliyeye Girişler ‘Hayat Eve Sığar’ Kodu ile Yapılabilecek 

Tam anlamı ile tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 yani yeni tip koronavirüs salgını ile ülkemizde de yürütülen mücadele kapsamında, Adalet Bakanlığı artık adliyelere ancak ‘Hayat Eve Sığar’ kodu ile giriş yapılabileceğini ilan etti.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile Adalet Bakanlığınca adliyelerde ve yargı birimlerinde uygulanmaya devam eden koronavirüs önlemlerine yenileri eklendi. Adalet Bakanlığı tarafından yargı teşkilatı birimlerine gönderilen yeni yazı ile bundan sonra adliyelere girişte HES kodu aranması istendi. HES kodu sorgulaması ile risk grubunda olmayanlar adliye binaların girebilecekler. Bu uygulama kapsamında adliye girişlerinde ek personel görevlendirilmesi yapılarak adliyeye gelenlere HES kodu alınmasında gerekli yardımlar da sağlanacak.

Adalet Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Bölge İdare Mahkemesi Başkanlıklarına ve İcra Müdürlüklerine gönderilen yazıda, İl Pandemi Kurulları ile irtibat ve koordinasyon halinde olunması ve daha önce belirlenen pandemi sürecinde ‘ Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu ’ kapsamındaki tedbirlere uyularak hizmet verilmesi gerektiği bildirildi.

Adalet Hizmetlerinde HES Kodu Zorunluluğu ile Yeni Çalışma Esasları Getirildi

Daha önce ‘Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu’ Adalet Bakanlığı tarafından tüm başsavcılıklara, mahkemelere ve icra müdürlüklerine gönderilmişti. Toplam da 70 maddeden oluşan kılavuz içeriğine göre adliyelerde verilecek adalet hizmetlerinde uyulması gereken başlıca tedbirler ise;

Adliyelere HES koduyla giriş süreci başlarken, istinaf mahkemelerine girişte HES kodu olmayan vatandaşlara giriş hakkı verilmeyecek. Cumhurbaşkanlığı İçişleri Bakanlığı genelgesi ile ilan edilen yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında Adliyelere ve yargı teşkilatlarında uyguladığı zorunlu HES kodu uygulaması ile giriş yapılacak. Haberler ile de sıklıkla duyurulan sokağa çıkma yasağı kapsamındaki 65 yaş üstündeki kişilerin adliyelere girişi izinle olacak.

- OKU HABER, Hukuki ve Adli Konular bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5854383/adliyelerde-hes-kodu-zorunlulugu-geldi-iste-yeni-adliye-calisma-saatleri