Bengal Kaplanı Üzerine Bilinmesi Gerekenler

 

Bengal kaplanı vahşi hayvanlar alemi içerisinde en görkemli ve en çok merak edilen canlılar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Bu muhteşem canlılar üzerine merak ettiğiniz detayları yazımızda sizler için paylaştık.

Bengal Kaplanının Özellikleri

Bengal kaplanı üzerine ayrıntılı bilgileri ve bu muhteşem canlıların en çok dikkat çeken özelliklerini sizin için derledik.

Erkeklerde ortalama 3, dişilerde ise ortalama 2,5 metre boyuna ulaşan bengal kaplanı aynı zamanda çok iyi bir yüzüdür. Dişleri son derece güçlü ve ürkütücüdür. Oldukça zeki olan bengal kaplanlarını avlarını pusu kurarak kolayca elde edebilirler.

Erişkin bir bengal kaplanı ortalama 200 kg ile 300 kg arasındadır. Yavruları ise 35-40 kg ağırlığında dünyaya gözlerini açmaktadır.

Bu muhteşem canlıların sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. Tüm dünyada 4500 civarında bulundukları düşünülmektedir.

Nasıl avlanırlar?

Bengal kaplanı avlarına pusu kurar ve sabırlı planlarının işlemesini beklerler. Büyük yabani hayvanları avlayarak beslenen etobur canlılardır. Manda, yaban domuzu, gibi iri hayvanları avlamayı tercih ederler.

Bu canlılar avlanmak için daha çok havanın kararmasıyla birlikte hareket geçerler. Gündüzlerini ise dinlenerek ve çevreyi keşfederek geçirmeyi tercih ederler. Fakat büyük bir açlık yaşıyorlarsa ve ellerine bekledikleri fırsatlar geçmişse gündüz saatlerinde de avlanabilirler.

Bu muhteşem canlı üzerine daha detaylı bilgiler edinmek ve diğer hayvanları keşfetmek için Hayvanlar Alemi sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5854932/bengal-kaplani-uzerine-bilinmesi-gerekenler