Sigorta İçin Gerekli Belgeler Nelerdir 2020? Yeni İşe Başlayacaklar Hangi Evrakları Hazırlamalıdır?

Sigorta için gerekli belgeler, işe yeni başlayacak kişilerden talep edilen bazı evraklardır. Bu evrakların tamamlanarak iş yerine teslim edilmesinden sonra sigorta başlangıcı yapılmaktadır. Belgelerin eksiksiz, güncel ve doğru bilgiler içermesi önemlidir. Bu belgelere e-devlet hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Bir iş yerinde çalışacak olan kişinin sigortasının yapılması kanunen zorunlu bir gerekliliktir. Sigortasız şekilde bir işçi çalıştırılamaz. Bu durumda iş yeri sahibine büyük cezalar kesilir. Bu nedenle iş yerleri bir işçi alımı yapacağı sırada öncelikle sigorta başlangıcı için gerekli olan evrakları ister. Bu evraklar sayesinde sigorta başlatılır ve o kişinin çalışmasında bir mani kalmaz.

Şirket veya iş yeri tarafından istenilen belgelerin güncel bilgiler içermesi gerekir. Kimlik bilgileri, adres bilgisi, iletişim bilgileri gibi bilgiler doğru olarak yazılmalıdır. Sigorta için gerekli belgeler şunlardır;

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporu işe alınacak kişinin o işe uygun olup olmadığını gösteren bir kanıt niteliğindedir. Çünkü bazı işler bedensel yeterlilik ve dayanıklılık gerektirmektedir. Bu şekil bir iş için personel alacak olan şirketler sağlık raporu alınmasına büyük önem gösterir.

İşe girecek kişilerin bu raporu eksiksiz şekilde olacakları muayene sonucuna göre çıkartması istenmektedir. Bir heyet tarafından verilen bu rapor sağlık kuruluşlarından alınmaktadır. 6331 sayılı kanun ile zorunlu hale getirilen ve hem işçi için hem de işveren için önemli olan sağlık raporu;

Sigorta için gerekli belgeler arasında bulunan sağlık sigortası özel hastaneler tarafından verilememektedir. Bu raporu verecek olan hekimin OSGB işyeri hekimi olması istenir. Bu hekimler işçiyi kontrol ve tedavi ederek işe uygunluğunu belirlerler. Değerlendirme sonucuna göre de işe uygunluk raporu verilir.

Sağlık Raporu Ücreti 2020

Sigorta başlangıcı için sağlık raporu alımında farklı ücret tarifeleri uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise tek hekimden, heyetten, sağlık kurulundan ve üniversite hastanesinden alınmasından kaynaklıdır. Bu nedenle sağlık raporu ücreti 2020 yılında şu şekildedir;

Sigorta İçin Gerekli Belgeler: İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

Türkiye’de yaşayan her kişinin kayıtlı olduğu bir adres vardır. Bu adresin ispatlanması için iş başvurularında ve bazı işlemler sırasında ikametgah belgesi istenir. İkametgah belgesini alabilmek için 2 farklı seçenek vardır. Bunlar şu şekildedir;

Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Sigorta için gerekli belgeler arasında adli sicil kaydı da bulunur. Bu belge işe girecek kişini hakkında bir suç var mı yok mu bilinmesini sağlamaktadır. Bu belge e-devlet hizmetinin olmadığı dönemlerde adliyelerden alınmaktaydı. Fakat artık e-devlet uygulaması üzerinden kolaylıkla adli sicil kaydı alınabilmektedir.

Yapılacak ilk işlem https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine e-devlet bilgileri ile giriş yapmaktır. Daha sonra belgenin istenme amacı belirtilerek adli sicil kaydı hazırlanır. Belgenin çıktısı alınarak işlem tamamlanır.

Sigorta İçin Diploma Gerekli mi?

Sigorta için diploma isteyen kurumlar olduğu gibi bazı iş yerlerinde ve sektörlerde diploma zorunluluğu yoktur. Fakat diplomanın gerekli olduğu işyerlerinde diploma belgesinin sunulması zorunludur. Farklı öğretim seviyeleri için alınacak diplomalar için aşağıdaki linklere girmeniz yeterlidir.

Aile Bildirim Formu Nedir? Aile Bildirim Formu Nereden Alınır?

Asgari geçim indirimi (AGİ) başvurusu yapılabilmesi için işe yeni giren kişilerden aile bildirim formu talep edilir. Bu başvuru sayesinde aile ve çocuk yardımlarından faydalanılabilir.

Aile bildirim formunu internet üzerinden almanız mümkündür. Google arama çubuğuna aile bildirim formu yazdığınızda ilk sırada aile ve çalışma bakanlığının site linki karşınıza çıkacaktır. Bu adrese tıkladığınızda form otomatik olarak inecektir.

Sigorta İçin Gerekli Belgeler: Vesikalık Fotoğraf

Sigorta başlangıcı yapılabilmesi için sigorta için gerekli belgeler arasında vesikalık fotoğrafın da bulunması gerekir. 2 adet verilecek olan vesikalık fotoğrafın 6 ay içerisine çekilmiş olması ve güncel halinize benziyor olması gerekir. Fotoğrafın arka fonunun beyaz olması tercih edilir.

- OKU HABER, Hukuki ve Adli Konular bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5857004/sigorta-icin-gerekli-belgeler-nelerdir-2020-yeni-ise-baslayacaklar-hangi-evraklari-hazirlamalidir