CHP’li Gökçen: “Üniversite Yönetimleri Öğrencilere, ‘Sorun Yaşıyorsanız, Sorumlusu Sizsiniz’ Diyerek Kenara Çekiliyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçilen üniversitelerde, öğrenciler ve akademisyenlerin sınavlarla ilgili sorunlarının katlandığını belirterek,

“Üniversiteler hangi sistemin kullanılacağına ve ne tür kuralların uygulanacağına dair akademik personelden fikir almadığı gibi personeline yeterli bilgi ve eğitim vermedi. Bütçe ve yetki sahibi olan üniversite yönetimleri ise öğrencilere ‘sorun yaşıyorsanız sorumlusu sizsiniz’ diyerek kenara çekiliyor” dedi.

Gökçen yaptığı yazılı açıklamayla, koronavirüs salgınına karşı önlemler kapsamında eğitime uzaktan devam eden üniversite öğrencilerinin ve akademik personelin sorunlarının devam ettiğini belirtti. 

Üniversitelerin sınav dönemlerinin başlamasıyla birlikte koronavirüs salgınının ilk haftalarında gündeme gelen sorunların katlanarak devam ettiğini belirten Gökçen,

“Öğrencilerle ve üniversitelerin akademik personeliyle görüşmelerimiz sonucunda üniversitelerin 9 ayı aşkın bu süreçte neredeyse hiçbir hazırlık yapmadığı sonucuna ulaştık” dedi.

"Sorun Yaşıyorsanız Sorumlusu Sizsiniz"

Gökçen, üniversitelerde hangi sistemin kullanılacağını ve uygulanacak kurallara ilişkin akademik personelden görüş alınmadığını ve yeterli bilgi verilmediğinin altını çizerek,

“Özellikle bilgisayar ve internet kullanma alışkanlığı ileri düzeyde olmayan akademisyenler ile internet dünyasına doğan bir kuşağın mensubu olan öğrenciler arasındaki uçurum büyük bir eğitim krizine yol açtı. Bütçe ve yetki sahibi olan üniversite yönetimleri ise öğrencilere ‘sorun yaşıyorsanız sorumlusu sizsiniz’ diyerek kenara çekiliyor” diyerek eleştirdi.

"Öğrencilere Telafi İmkanı Dahi Sunulmuyor"

Sürecin en temel mağdurunun öğrenciler olduğunu ifade eden Gökçen,

“Sanki tatildeler gibi davranılarak fazladan sınav ve ödev yüklemesi yapılıyor. Öğrencilerin kendilerinin ve ailelerinin hastalığa yakalanmış veya yakınlarının ölmüş olabileceği ihtimali gözardı edilerek telafi imkanları dahi sunulmuyor” dedi.

"YÖK Kapatılmalı, Üniversitelerin Yönetimlerinde Öğrenciler Temsil Edilmeli"

Gökçen, süreç içerisinde öğrencilerin kişisel verilerinin de tehlike altında olduğunu vurgulayarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ayna, ön kamera, arka kamera gibi uygulamalar yalnızca maddi imkansızlıkların görmezden gelindiğini değil, aynı zamanda özel yaşam hakkının rafa kalktığını da gösteriyor. Öğrencisine güvenmeyen bir sistemden başarı beklemek hayaldir.
Üniversitelerin salgına hazırlanması için bile 9 ayı aşkın bir süreyi değerlendirmeyen YÖK kapatılmalı, üniversitelerin yönetimlerinde öğrenciler temsil edilmelidir. Avrupa’nın en düşük hızlı internetini kullanan Türkiye’yi artık hızlı, ucuz ve erişilebilir internetle kavuşturma zamanı gelmiştir. Eğitime bilimsel bir bakış açısının hakim olması için bir dakika daha beklemek ülkeyi uçuruma yuvarlamaktan başka bir şey değildir. Gençlerin sesini duyun, gereğini yapın.”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5860691/chpli-gokcen-universite-yonetimleri-ogrencilere-sorun-yasiyorsaniz-sorumlusu-sizsiniz-diyerek-kenara-cekiliyor