E-Duruşma Başladı: 260 Mahkemede E-Duruşma Yapılıyor

Yargı reformu kapsamında Adalet Bakanlığı tarafından 15 Eylül’de e-duruşma başlatılmıştı. 173 mahkemenin de eklenmesi ile e-duruşma sayısı 260’a çıkmış oldu. Adalet Bakanlığı’nın mühendisleri tarafından milli ve erli imkânlar ile hayata geçirilen e-duruşmalar sayesinde avukatlar, bulundukları yerden video konferans yöntemiyle davalara katılım sağlayabiliyor. 15 Eylül 2020’den beri uygulanan bu sistem, genişletilerek yaygınlaştırılmaya devam ediliyor.

E-Duruşma Hangi İllerde Yapılıyor?

Yargı Reformu kapsamında dijital dönüşüm hedefleri kapsamında olan e-duruşma, yeni adli yılın başlaması ile birlikte pilot uygulama olarak başlatılmıştı. E-duruşma ilk olarak Ankara Batı Adliyesi’nde uygulanmaya başladı. Daha sonra Adalet Bakanlığı tarafından yaygınlaştırılan e-duruşma günümüzde 260 mahkemede uygulanıyor. Teknik alt yapısı hazır olan 173 mahkemede daha e-duruşma uygulanabilir bir hale geldi. 173 mahkemenin daha e-duruşma için uygun hale getirilmesinin sonucunda toplamda 91 tüketici mahkemesi, 29 kadastro mahkemesi, 116 icra hukuk mahkemesi, 4 sulh hukuk mahkemesi, 6 iş mahkemesi, 8 aile mahkemesi ve 1 asliye ticaret mahkemesi, e-duruşma için hazır hale getirildi.  E-duruşma ise günümüzde yalnızca şu illerde yapılıyor:

E-Duruşma Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Emekten ve zamandan tasarruf sağlayan e-duruşma sisteminde öncelikle avukatların UYAP Avukat Portal sistemi üzerinden, duruşma sorgula menüsü üzerinden gerekçesi ile birlikte e-duruşma talebi göndermesi gerekiyor. Hâkim tarafından UYAP üzerinden e-duruşma talebinin kabul edilmesinin ardından da avukatların elektronik imza ile kimlik doğrulaması yapılıyor. Mahkeme hakimi tarafından avukatların bilgilerinin ve fotoğraflarının UYAP Sistemi üzerinden onaylanmasının sorasında ise mahkeme aktif hale getiriliyor. Böylelikle de e-duruşma başlayabiliyor.

E-Duruşma Bağlantısı Her Yerden Sağlanabiliyor

E-duruşma sistemine istenilen her yerden bağlanılabiliyor. Bu sistem; avukat, savcı, hakim ve personel için zamandan ve emekten tasarruf edilmesini beraberinde getiriyor. Yargı hizmetlerinde kullanılmakta olan SEGBİS Sistemi, kurulum amacıyla uygun olarak yalnızca cihazın yer aldığı ceza infaz kurumlarında ve adliyelerde kullanıma açık oluyor. E-duruşma sistemine ve mahkemelere bağlantı, tablet, cep telefonu ve bilgisayar gibi akıllı cihazlarla yapılabiliyor.

- OKU HABER, Hukuki ve Adli Konular bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5861030/e-durusma-basladi-260-mahkemede-e-durusma-yapiliyor