Halkın Elektrik Faturalarına Temsil, Ağırlama, Seyahat Giderleri Eklenecek Faturalar Yüklü Gelecek

Elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi giderlerini faturalara yansıtmasına yüksek sesle ilk itiraz geldi. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç

“Ekleyin beyler ekleyin. Daha çok düşüneceğiniz varsa onları da ekleyin” diye tepkisini dile getirdi.

Yurttaş ise

“900 lira kira, 230 lira elektrik faturası, 100 küsür lira da su parası veriyorum. Telefonum, şeyim geriye kalanı siz düşünün. Ne yiyorum ne içiyorum?” diye sordu.

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya ise 2021 yılından itibaren şirketlerin kar marjlarının yükseltileceğine vurgu yaptı.

Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Her iki tebliğle, 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin dernek aidat, temsil ve ağırlama ile ilan gibi giderleri elektrik faturalarına yüklenecek.

Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecek.

Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecek.

Konunun uzmanları bu uygulamanın sakıncalarını ve yol açacağı sorunları, vatandaş ise tepkisini ANKA’ya anlattı.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, pandemide tüketicinin zor durumdayken bir de elektrik şirketlerinin masraflarının yüklenmesini kabul edilemez bulurken,

“Hırsızın çaldığı kaçak elektriğin faturası dürüst tüketiciye ödettiriliyordu. Bu yetmiyormuş gibi bir de yeni yükler yüklenmeye başladı. Ekleyin beyler ekleyin. Daha çok düşüneceğiniz varsa onları da ekleyin” diye konuştu.

Kılıç yurttaşların yoksulluk sınırının giderek attığına dikkat çekerek, Anayasada güçsüz olan tüketicinin korunacağı hükmü yer aldığını hatırlattı. Kılıç,

“Örgütlü olmazsan elektriğin yükü tüketicinin sırtına, kârlar elektrik şirketlerine gidecektir” dedi.

TÜİK'in Nasıl Hesaplama Yaptığını Biliyoruz

Yurttaşlar da elektrik şirketlerinin masraflarını faturalara yansıtmasına tepkili. Emekli polis, aldığı maaş ile geçinemediğini söyleyerek,

“Ben şu anda 4 kişiyim. Bir tek benim maaşıma bakıyor. Ev de kirada şu anda. 900 lira kira, 230 lira elektrik faturası, 100 küsür lira da su parası veriyorum. Telefonum, şeyim geriye kalanı siz düşünün. Ne yiyorum ne içiyorum? Bankadan da kredi borcum var. Enflasyon düştü diyorlar ya. O TÜİK denen şeyin nasıl hesaplama yaptığını biz de biliyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

TRT Kesintisi Gibi Bir Şey

Tüm Emekliler Sendikası Üyesi Ali Gölpunar elektrik şirketlerinin yanı sıra TRT için de faturalara kesinti yapıldığını hatırlatarak,

“Bu da TRT kesintisi gibi bir şey. Ancak örgütlü bir toplum yaratırsak bunun üstesinden geliriz” dedi

Elektrik Mühendisleri Odası'nın Açtığı Dava 5 Yıldır Sürüyor

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin bu giderlerinin 2015-2020 döneminde de faturalara yansıtılması için düzenleme çıkarılmış, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) bu harcamaların elektrik dağıtım ve tedarik hizmetlerinin yürütülmesi için gerekli harcamalar olmadığı gerekçesiyle Danıştay‘a dava açmıştı.

Şirketlerin Kar Oranları Yükseltilecek

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya 2015 yılı sonunda benzer şekilde çıkarılan tebliğlerde de bu durumun yer aldığını ve açtıkları davanın hale sürdüğünü kaydederek, şunları söyledi:

“2020 yılı sonuna kadar elektrik dağıtım şirketlerinin vatandaşlara sattığı elektriğin kar oranında önemli değişiklik yapıldı. 2020 yılı sonuna kadar tedarik şirketleri tarafından satılan elektrik enerjisi üzerinden 2.38 oranında bir kâr marjı tanınıyor ve brüt kar marjı olarak tebliğ içerisinde yer almıştı.
2021 yılında itibaren bu oran net kâr marjı olarak değiştirildi. Bu bundan böyle brüt kâr marjı içinde yer alan bazı giderlerin şirket gelirleri içerisinde çıkarılarak, tarifeyi oluşturan diğer kalemlere yansıtılacak. Kâr oranları yükseltilecek.”

CHP'li Akın Tepkisini Dile Getirdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konunun gündeme gelmesinin ardından

“Giderlerin tüketiciye yansıtıldığı fakat gelirlerin ise şirkete bırakıldığı iddiası da kesinlikle doğru değildir. Söz konusu giderler, ana faaliyet konusu olan personel, bakım onarım, endeks okuma, kesme bağlama, IT, malzeme, genel yönetim giderleri gibi giderlerden farklı değerlendirilmekte, tavana tabi tutulmaktadır. Yani şirketler bu tip giderleri düşürmeye, düşük tutmaya zorlanmaktadır” açıklamasını yapmıştı.

Özrü Kabahatinden Büyük

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ise konuyu TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirerek, EPDK’nın açıklamasına tepki gösterdi. EPDK’ya “Özrü kabahatinden büyük” diyen Akın, milyonlarca yurttaşın elektrik faturasını ödeyemezken bir de bu giderlerle uğraştığını ifade ederek,

“Neden hep bu şirketleri kolluyorsunuz. Bu neye benziyor biliyor musunuz? Ekmeğini sattığı fırıncı Mehmet’e çay ikram eden bakkal Hakkı amcanın, çayın parasını mahallenin emeklisi Hasan amcaya ödetmesine benziyor” diye vurguladı.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5871831/halkin-elektrik-faturalarina-temsil-agirlama-seyahat-giderleri-eklenecek-faturalar-yuklu-gelecek