İzmir’de Cami Hoparlöründen Çav Bella Çalınması Davasında Beraat Kararı Verildi

Eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir'in; İzmir’de cami hoparlöründen İtalyan Partizanlarının Çav Bella marşının çalınmasına ilişkin görüntüyü Twitter hesabından paylaştığı için ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği’ iddiasıyla İzmir 50'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması yapıldı. Özdemir hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde görülen karar duruşmasında Özdemir hakkında beraat kararı verildi.

Özdemir’in beraat haberini avukatı Deniz Yücel Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Yücel mesajında “Camide şarkı çalınmasına tepki olarak sosyal medyadan paylaşım yapan arkadaşımız Banu Özdemir beraat etti. Türk yargısı önemli bir sınav verdi. Hukuka, yasaya ve adalete bağlı yargı mensuplarına selam olsun” dedi. 

İzmir’de Cami Hoparlöründen Çav Bella Çalınması Davası Nedir?

İzmir’de 7 ay önce camiden “Çav Bella” çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklanmış, 9 gün tutukluğunun ardından serbest bırakılmıştı. 17 Eylül'de görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti, kolluk güçlerinden kamu güvenliği tehlikeye atan herhangi bir infialin olup olmadığının araştırılması gerekçesi ile rapor istemişti. 26 Kasım'da yapılan 2. duruşmada okunan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nün "infial yoktur" raporuna rağmen, duruşma savcısı Banu Özdemir'in infial yarattığı gerekçesi cezalandırılmasını talep etmişti.

İlginizi Çekebilir: Çav Bella Ne Demek Anlamı Nedir? Çav Bella Ne Anlama Geliyor? Çav Bella Hangi Dil? Çav Bella Şarkısının Anlamı Nedir?

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5872178/izmirde-cami-hoparlorunden-cav-bella-calinmasi-davasinda-beraat-karari-verildi