Alacaklarını Talep Ettikleri İçin Bimeks İşçileri Gözaltına Alındı!

Dört yıldır içeride kalan maaşlarını ve tazminat haklarını alamayan Bimeks işçileri bugün eylem gerçekleştirdi. Eski patronlarının çalışmakta olduğu Boğaziçi Üniversitesi önünde eylem yapan işçiler polis tarafından gözaltına alındı. Basın açıklamasının yapılmasının ardından oturma eylemine geçildiği esnada polis müdahalesi gerçekleştirildi ve işçiler gözaltına alındı.

2’si Kadın 5 BİMEKS İşçisi Gözaltına Alındı

Boğaziçi Üniversitesi önünde basın açıklamasının ardından oturma eylemine geçen Bimeks işçileri gözaltına alındı. Bir işçi fenalaşırken, 2’si kadın olmak üzere 5 işçi gözaltına alındı. Toplamda 500 kadar işçinin 2016 yılından beri verdiği alacak mücadelesi polis gözaltısıyla son buldu. Boğaziçi Üniversitesi önünde basın açıklaması yapan Bimeks işçileri, alacaklarının peşini bırakmayacaklarını ve pes etmeden haklarını savunacaklarını dile getirdi. Bimeks işçilerinin basın açıklamasının sona ermesinden sonra polis, pandemi gerekçesiyle oturma eylemine izin vermedi. Eylem yapmaya devam etmek isteyen 2’si kadın toplamda 5 BİMEKS işçisi gözaltına alındı, 1 işçi ise fenalık geçirdi. Tansiyon nedeniyle fenalık geçiren BİMEKS işçisi Dilek Aslan, kısa bir süre sonra normale döndü.

Bimeks İşçileri: Batan İnsan Villada Yaşamaz!

Haklarını arayan BİMEKS işçileri adına basın açıklaması yapan Dilek Aslan dört yıldır haklarını alamadıklarını, haklarını ödeyeceklerini iddia eden kişilerin vaadlerini yerine getirmediklerini şu sözlerle dile getirdi ve haklarını aradı:

"Bizler buraya boşu boşuna gelmiyoruz, hırsız değiliz hakkımızı istiyoruz. İyi niyetimizle 4 yıldır bekliyorduk, gerçekten battılar sanıyorduk, meğer bu insanlar devleti bile dolandırmışlar. Bize verilmesi gereken 52 milyonu vermediler. Dini duyguları kullanarak mesajlar attılar. 'Borcumuzu ödeyeceğiz, gerekirse evimizi satarız' dediler fakat 4 yıldır hakkımızı vermediler. O Vedat Akgiray'a söylüyorum; kardeşine yardım edecek. 'Ben şirketten ayrıldım' diyor. Bunlara inanmıyoruz. Gitti Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı oldu, orada borsayı da dolandırdı. Devletim geldi ödül olarak onu bu üniversitede çalıştırıyor. Neden maaşına el konulmuyor? Devlet bize neden öyle destek vermiyor? Bu patronlar kim? Neden bunlara destek olunuyor? Her suçları kapanıyor? Biz en ufak bir suçta hapsi boyluyoruz. Polis kardeşlerimiz bizi gözaltına almak zorunda kalıyor.''

Dilek Aslan: Hırsız Orada!

Basın açıklaması yapan Dilek Aslan, konuşmasında korkusunun kalmadığını ve hırsızlık yapmadıklarını, canlarını dişlerine takarak çalıştıklarını şu sözlerle dile getirdi:

‘’Diyeceğim şu, villasını mı satıyor, neyi satıyorsa satsın bizim hakkımızı versin. Ben çocuklarımın hakkını yedirmeyeceğim. Benim korkum kalmadı, benim tazminatımı vereceksin. İçeride kalan maaşımı vereceksin. Vicdanın varsa, biraz merhametin varsa, yok gerçi biliyorum. Ama rahat uyumak istiyorsan maaşlarımızı tazminatlarımızı vereceksin. Biz burada canımızı dişimize takıp geliyoruz, hırsızlık yapmıyoruz, hırsız orada. Vedat Akgiray, gelsin masaya otursun bizim hakkımızı versin. Boğaziçi Üniversitesi uyumaya devam etmesin, böyle bir adama 'İş Etiği' dersi verdirtmesin. Kovsun bunu buradan, ya bizim paramızı verecek ya da buradan elleri kelepçeli çıkacak. Bu adam burada ders veremez."              

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5872653/alacaklarini-talep-ettikleri-icin-bimeks-iscileri-gozaltina-alindi