CAATSA Yaptırımları ABD Senatosunda Kabul Edildi: Türkiye'ye Ait 6 F-35 Uçağı ABD Ordusuna Verilecek

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Türkiye’ye yaptırım için bütçeye onay verdi. Trump’ın veto edeceğini söylediği Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı kabul edildi. Tasarı kapsamında Türkiye, S-400 alımı sebebiyle yaptırıma uğrayacak. Türkiye tarafından alınan 6 F-35 uçağının, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmasını öngören yetkilendirme de gerçekleştirildi.

Trump Veto Edeceğini Söylemişti

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, tasarıyı sosyal medya şirketlerine yasal düzenleme sağladığı için veto edeceğini söylemişti. Ancak Temsilciler Meclisi’nde 11’e karşı 79 oy ile tasarı onay aldı. Temsilciler Meclisi’nin üçte ikisinden fazla oy çokluğu alarak kabul edilen tasarı, ABD Senatosu’ndan da büyük bir çoğunlukla geçti. ABD Başkanı Donald Trump’ın tasarıya veto vermesi durumunda tasarı yeniden ABD Senatosu’na gidecek. Ancak tasarı, 3’te 2 oy çoğunluğu nedeni ile uygulamaya konulacak.

Türkiye’ye En Az 5 Yaptırım Olacağı Öngörülüyor

ABD Senatosu’ndan geçen tasarıda Türkiye için en az 5 yaptırımın olacağı öngörülüyor. Kabul edilen savunma bütçesi tasarısı kapsamında, NDAA’nın yasalaşması sonrasında 30 gün içinde Türkiye’ye S-400 alımında dahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması da talep edildi. Çünkü Türkiye’nin S-400’leri teslim alması, ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası bağlamında önem teşkil ediyor.

Türkiye'ye Ait 6 F-35 Uçağı ABD Ordusuna Verilecek!

Türkiye tarafından satın alınan 6 F-35 uçağı için de ABD Hava Kuvvetlerince kullanımı konusunda yetkilendirme gerçekleştirildi. Eğer tasarı yasalaşır ise Türkiye'nin sahip olduğu 6 adet F-35 uçağı ABD Ordusu'na teslim edilecek. Ayrıca Türkiye’ye karşı uygulanacak olan yaptırımlar için en az 5 maddenin uygulanması ancak ithal edilen malları kapsamaması istendi.

Yaptırımların Kaldırılması Şartları

Kabul edilen savunma bütçesi tasarısında uygulanacak olan yaptırımların hangi koşullar altında kaldırılabileceğine de yer verildi. Buna göre uygulanacak olan yaptırımların kaldırılması için şunların gerçekleştirilmesi gerekiyor:

Türkiye, F-35 Üretiminden Resmen Çıkarılıyor

Bununla birlikte tasarının yasalaşması sonrasında 15 gün içinde Türk şirketlerinden olmaması kaydıyla, Türk şirketleri yerine F-35 parçası üretimi yapacak olan ortakların tespit edilmesi için gerekli olan işlemlerin başlatılması da istendi. Bu da, tasarının yasalaşması durumunda; Türkiye'nin resmen F-35 uçağı üretiminden çıkarılması anlamına geliyor.

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5875831/caatsa-yaptirimlari-abd-senatosunda-kabul-edildi-turkiyeye-ait-6-f-35-ucagi-abd-ordusuna-verilecek