Hrant Dink Davasında Savcı Görüşünü Açıkladı: 50 Sanığa Hapis, 11 Sanığa Beraat!

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi davasında 76 sanık yargılanıyordu. Cumhuriyet SAVCISI Muhammed İkbal Anar, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne esas hakkındaki görüşünü sundu. Savcı, 50 sanığın cezasını talep ederken 11 sanığın da beraatini istedi. İşte Hrant Dink cinayeti davasındaki yeni gelişmeler…

22 Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet Talebi

AGOS Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin olarak 76 sanığın yargılaması yapılıyordu. Davaya bakan Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sundu. Savcı, 76 sanığın 22’sinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. 11 sanığın beraat etmesine yönelik görüşünü sunan savcı, 22 sanığın da çeşitli hapis cezalarına çarptırılması için görüşünü sundu. Ayrıca davada bir de vefat eden sanık bulunuyor. Savcı, vefat eden sanık için davanın düşürülmesini talep etti. Dava yarın da devam edecek.

Fetö ile Bağlantı

Davanın savcısı Muhammed İkbal Anar, Hrant Dink’in öldürüleceğinden haberdar olan ve kamu görevlerini yerine getirmeyen kişilere yönelik olarak açılan davada sanıklar için çeşitli ceza taleplerinde bulundu. Trabzon İl Jandarma Komutanı olarak o dönem görev yapan Ali Öz de sanık olarak davada bulunuyor. Savcı Anar, Fetö ilişkili olan 22 sanık hakkında, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet cezası istiyor. Savcı Anar’ın mahkemeye sunduğu esas hakkındaki görüş yarın mahkeme tarafından değerlendirmeye alınacak. Sanık avukatları da yeni görüş sonrasında savunma yapacak ve daha sonra karar aşamasına geçilecek.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5883257/hrant-dink-davasinda-savci-gorusunu-acikladi-50-saniga-hapis-11-saniga-beraat