Osman Kavala: Umuyorum AYM Hukuk Normlarında Karar Verir

İş insanı Osman Kavala, Anayasa Mahkemesi’nin yarınki kararından önce bir açıklamada bulundu. 1140 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kavala, AYM’nin hukuk normlarına uygun bir karar vermesini umduğunu dile getirdi.

Kavala: Yargı İçin Olumlu Örnek Olmasını Diliyorum

Yarın Anayasa Mahkemesi (AYM), iş insanı Osman Kavala’nın gerçekleştirdiği ikinci bireysel başvuruyu değerlendirmeye alacak. Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, AYM kararı öncesinde 1140 gündür Silivri’de tutuklu bulunan Osman Kavala’yı ziyarete gitti. Çakırözer ile mesaj gönderen Osman Kavala şu cümleleri kullandı:

“Anayasa Mahkemesi ve yerel mahkemenin hukuk normlarına uygun kararlar vereceğini ümit ediyorum.  Benimle ilgili alınacak hukuk normlarına uygun kararların yargı için olumlu örnek olmasını diliyorum. Paralel bir cezalandırma yöntemi haline gelen uzun ve gerekçesiz tutuklamaların, özgürlükler için büyük bir tehlike olduğunu düşünüyorum.”

Çakırözer: Hukuksuz Cezaevinde Tutulan Gazeteciler, Siyasiler, Hak Savunucuları Özgürlüğüne Kavuşmalıdır

İş insanı Osman Kavala’yı Silivri’de ziyarete giden CHP’li Utku Çakırözer, Osman Kavala’nın serbest bırakılması gerektiğine yönelik açıklamalarda bulundu. Çakırözer ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Osman Kavala, bir beraat, iki tahliye, bir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına rağmen 1140 gündür haksız, hukuksuz cezaevinde. İktidarda olanlar hukukta, yargıda reformdan bahsetmekte. Eğer ülkede gerçek anlamda bir reform yapılacaksa Osman Kavala ve düşüncesi, ifadesi nedeniyle haksız, hukuksuz cezaevlerinde tutulan gazeteciler, siyasiler, hak savunucuları özgürlüğüne kavuşmalıdır.”    

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5883281/osman-kavala-umuyorum-aym-hukuk-normlarinda-karar-verir