Ankara Tren Garı 10 Ekim Katliamı Davası 10 Mart 2021 Tarihine Ertelendi

Ankara Tren Garı'nda meydana gelen 10 Ekim katliamı davası firari sanıklar nedeniyle devam ediyor. 7. duruşması yapılan davada bugün mağdur avukatlarının taleplerinin bir kısmı kabul edildi. Bir sonraki duruşma tarihi olarak 10 Mart 2021 tarihi verildi. 

Ankara Tren Garı 10 Ekim Katliamı Davası Mağdur Avukatlarının Bazı Talepleri Kabul Edildi

IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucunda 100'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan sanıklar arasındaki 16 kişinin firari olması nedeniyle her birine ayrı dosya hazırlanmasını talep eden mağdur avukatlarının isteği kabul edildi. Ayrıca avukatlar tarafından talep edilerek kabul edilen ayrı bir dosya olan Erman Ekici de bugün Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. 

Ankara Tren Garı 10 Ekim Katliamı Davası Heyet Başkanı Değişti

5 yıldır Ankara Tren Garı 10 Ekim Katliamı Davası ile ilgilenen Hakim Selfet Giray Yargıtay'a atandığı için yerine kıdemli üye Ömer Ünal heyet başkanı oldu. 

"IŞİD’ın Türkiye emiri olarak bilinen İlhami Balı’nın Suriye’de kaldığı kapın belirlenmesi, diğer firarı sanıkların ‘iltisaklı olduğu kurumların’ tespit edilmesi, canlı bomba Yunus Emre Alagöz ile birlikte kendini patlatan Suriyeli şahsın kimliğinin Birleşmiş Milletlere yazı yazılarak belirlenmesi" 

konularında belge ve bilgi talep eden mağdur avukatları Suriye'de yer alan El Hol kampında yer alan IŞİD üyelerinin serbest bırakıldığını belirtirken, 16 firarinin de o sanıklar arasında olma ihtimalini ön plana çıkararak kamptaki Türklerin dinlenmesini talep etti. 

Mağdur Avukatları Taleplerini Sıraladı

Ankara Tren Garı 10 Ekim Katliamı davası ile ilgili mağdur avukatları aşağıdaki taleplerin değerlendirilmesini istedi:

Mağdur avukatları taleplerinden Erman Ekici için tutukluluğunun devamı kabul edildi. Mahkeme heyeti, sanık Erman Ekici'nin dijital materyalleri ile ilgili bilirkişi raporunun Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi tarafından teslim edilmesine karar verdi. Tanık Büşra Şahin'in dinlenebilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmasına karar verdi. Avukatlar tarafından talep edilen diğer maddeler reddedildi. 

Ankara Tren Garı 10 Ekim Katliamı Nasıl Olmuştu?

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı'nda gerçekleştirilen Barış Mitinginde saat 10:04'de iki canlı bomba aracılığı ile saldırıda bulunan IŞİD üyeleri 100 'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine ve 500'den fazla kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.

13 Temmuz 2016 tarihinde saldırı ile ilgili iddianame kabul edilmişti. Olaydan sorumlu olduğu iddia edilen 36 kişi hakkında dava açılmıştı. İddianamede saldırı emrinin IŞİD'in Türkiye sorumlusu İlhami Balı olduğuna yer verilmişti. Suruç'ta gerçekleşen saldırıların da aynı kişiler tarafından yapıldığına dikkat çekilen iddianamede, Balı ile birlikte 13 kişi daha “birden çok kasten öldürme” suçundan 100'er kez ağırlaştırılmış müebbet, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile “kasten öldürmeye teşebbüs etmek” suçlarından 5 bin 83 yıldan 7 bin 820 yıla kadar hapis cezaları yargılanmaları talep edilmişti. 

10 Ekim Katliamı 3 Ağustos 2018 Kararları

Katliamla ilgili görülen davada 3 Ağustos 2018 tarihli karara göre sanıklar

Abdülmubtalip Demir, Talha Güneş, Metin Akaltın, Yakub Şahin, Hakan Şahin, Halil İbrahim Alçay, Resul Demir, Hacı Ali Durmaz ve Hüseyin Tunç, 'anayasal düzeni ihlal' suçundan 1'er, '100 kişiyi kasten öldürme' suçundan da 100'er kez olmak üzere toplam 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmıştı. Ayrıca bu sanıklar 20'si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan da ayrı ayrı 10 bin 557'şer kez hapisle cezalandırıldı.

7 Kasım 2016 tarihinden bugüne kadar süren davada firari sanıklar olması nedeniyle dava tamamen sonuçlanamazken, bir sonraki duruşmanın 10 Mart 2021 tarihinde görülmesine karar verildi. 

Dava dosyasında firari olarak belirtilen isimler ise şu şekildedir:

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5884863/ankara-tren-gari-10-ekim-katliami-davasi-10-mart-2021-tarihine-ertelendi