13 Yıldır Devam Eden Hrant Dink Cinayeti Davası 17 Aralık Tarihinde Yeniden Görülecek

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasında 13. yıla girilirken, Hrant Dink davası sanıkları arasından 22'si için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 50 sanık için de çeşitli miktarlarda hapis cezası talep edildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda görülen dava, sanık avukatlarının savunma için süre talep etmeleri üzerine 17 Aralık 2020 Perşembe tarihine ertelendi. 

Hrant Dink Cinayeti Davası İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Görüldü

Türkiye ve dünya gündeminde büyük bir öneme sahip olan AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davası bugün 76 sanık ile görüldü. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Fetullah Gülen ve Zekeriya Öz isimlerinin de içinde bulunduğu 13 sanığın hakkında ayrıca yakalama kararının bulunması nedeniyle dosyaların ayrılmasını talep etti. 

Hrant Dink Davası Sanıkları Arasından 11'i İçin Beraat İstendi

13 yıldır devam eden Hrant Dink cinayeti davası sanıkları arasındaki 11 kişi için savcılık makamından beraat kararı istendi. 36 sanık için ise farklı oranlarda hapis isteminde bulunuldu. 

22 Sanık İçin Ağırlaştırılmış Müebbet İstendi

Sanık avukatları haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen 22 sanık için mütalaanın yeni verildiğini ifade ederek, savunma için süre talebinde bulundu. Duruşma 17 Aralık 2020 Perşembe gününe ertelendi. 

Ali Fuat Yılmazer İçin Ağırlaştırılmış Müebbet İstendi

Savcılık tarafından hazırlanan 68 sayfalık mütalaada cinayetin yaşandığı dönem İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer için "tasarlayarak kasten öldürme" suçu ile ağırlaştırılmış müebbet istendi. Ayrıca ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’ suçları ile 18 yıl 3 aydan toplam 31 yıla kadar hapis istemi bulunuldu. Tutuklu Yılmazer'in tutukluluk hali devam ediyor. 

Dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek İçin Ağırlaştırılmış Müebbet 

Savcılık tarafından, dönemin Trabzon İl Emniyet Müdürü eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı sanık Ramazan Akyürek için ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Buna ek olarak Akyürek için ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘Resmî belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçları ile 40 yıla kadar hapis istemi yapıldı. 

Sanık Ercan Gün İçin Ağırlaştırılmış Müebbet İstendi ve 10 Yıl

'Anayasayı ihlal’ suçlamaları ile hakkında ağırlaştırılmış müebbet talebi bulunulan Sanık Ercan Gün için ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. 

Ali Öz İçin Ağırlaştırılmış Müebbet ve 20 Yıl 

Sanık Ali Öz için "kasten öldürme" ve "anayasayı ihlal" suçlamaları ile ayrı ayrı dosyalarda ağırlaştırılmış müebbet talep eden savcılık, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘görevi kötüye kullanma’ ile ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarından 10 yıldan 20 yıla kadar hapis isteminde bulunuldu. 

Sanık Avukatları Savunma İçin Süre Talep Etti

Sanık avukatları talep edilen ağırlaştırılmış müebbet ve hapis istemlerine karşı savunma gerçekleştirmek için ek süre talebinde bulundular. Duruşmanın 17 Aralık 2020 tarihinde yeniden görülmesi kararı alındı.  

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5884899/13-yildir-devam-eden-hrant-dink-cinayeti-davasi-17-aralik-tarihinde-yeniden-gorulecek