Diyanet Tarafından Bodrum'da İnşa Edilen Külliyeye Tepki Yağdı: "Külliyenin Parasını 4 Yıldır Yapılmayan Bodrum Hastanesine Verin"

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bodrum Camel Beach Koyu'nda gerçekleştirilen külliye inşaatı çalışmalarına hem siyasilerden hem de yurttaşlardan tepki yağmaya devam ediyor. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, 4 yıl gibi uzun bir süredir tamamlanamayan Bodrum Hastanesi'ne dikkat çekerek, “Oraya yapacağınız külliyenin maliyetinin giderlerini Bodrum hastanesine verin” dedi. 

Bodrum'da Yaklaşık 100 Milyon Liraya Külliye Yapılıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bodrum Gökova Koyu manzaralı boş arazide gerçekleştirilen İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi inşaatının 100 milyon liraya mal olacağı belirtilmektedir. Külliye mimarisinde planlanan İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi'nin inşaatına başlandı. 

Gökova Koyu Manzaralı Külliye Yapılıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi'nin Bodrum Ortakent Kargı Caddesi üzerinde olduğu belirtilirken, Gökova Koyu manzarasını da görecek şekilde konumlandırıldığı ifade edilmektedir. Merkezi'n inşa edildiği alanın genişliği ise 10 bin 300 metrekarelik bir alana yayılmakta. 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban : "Külliye Parasıyla Hastane Yapalım"

4 yıldır inşaatı tamamlanamayan Bodrum Hastanesine dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, 

“Hastane inşaatı yarım kalmışken Diyanet oraya külliye yaptırmayı nereden çıkardı? Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Eğer Diyanet’in parası çoksa Covid’den ölümleri durdurun, Covid’li hastaları tedavi etmek için Bodrum hastanesini yaptırın. Diyanet’e verdiğiniz ve oraya yapacağınız külliyenin maliyetinin giderlerini Bodrum hastanesine verin. Burada Bodrum hastanesini yapalım. Bodrum’a pandemiyle birlikte gelen 200 bin kişi var. Bodrum nüfusuyla birlikte şu anda 400 bin kişi yaşıyor. Bunların gidecek hastaneleri yok” 

sözleri ile hastane inşaatının önemine değindi. 

Külliye İnşaatına Bodrumlular da Tepkili

Bodrum'da otel işletmeciliği yapan Fatma Şahbaz, dini tesislerin yapılmasına karşı olmadıklarını fakat bir turizm merkezinde külliye olmasının gerekli olmadığını dile getirirken, Bodrumlu bir vatandaş olan Dursun Yiğit ise külliyenin inşa edildiği yere tepki gösterdi:

“Hiçbirimiz dine ve külliyeye karşı değiliz ama yerine karşıyız. Yeri kesinlikle burası olmaması lazım”

Eski Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz : Buraya Külliye Yapılması Mümkün Değil

Eski Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz külliyenin yapılmaya başlandığı arazi hakkında açıklamalarda bulunurken söz konusu bölgenin külliye inşaatı için uygun olmadığını ve bunun nedeninin ise yol ile uyumlu olmamasını belirtti. Külliye yatırımının turizme katkısının olmayacağını ifade eden Şahbaz, düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

 “Buraya külliye yapılması mümkün değil, yol uygun değil. Bu tür yatırımlara karşı değiliz, ama doğru yere yapıldığı sürece. Turizme katkısı olmayacak” . 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5884952/diyanet-tarafindan-bodrumda-insa-edilen-kulliyeye-tepki-yagdi-kulliyenin-parasini-4-yildir-yapilmayan-bodrum-hastanesine-verin