CHP’li Burhanettin Bulut, Koronavirüs Hastalarına Verilen Actemra Adlı İlacın Tedariğinin Yapılamadığını Söyledi!

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ağır şekilde koronavirüs geçiren hatalara verilen Actemra isimli ilacın tedarik edilemediğini söyledi. İlacın hastanelerin stoklarında azalması veya bulunmaması sebebiyle hastaların tedavilerinin aksadığını belirten Bulut, ilacın karaborsada fahiş fiyatlarla tedarik edildiğini iddia etti.

CHP’Lİ Burhanettin Bulut: Hasta Mağduriyeti Yaşanıyor!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yapmış olduğu yazılı açıklamada pandemi sürecinin iyi yönetilemediğine vurgu yaptı ve konuya ilişkin olarak şu açıklamada bulundu: “Maske ve grip aşısına ulaşımdaki sıkıntıların ardından şimdi de ağır koronavirüs hastalarına verilen etkin maddesi Tosilizumab olan Actemra adlı ilacın tedarikinde sorun yaşanıyor. Bağışıklığı baskılayan, yoğun bakımlarda hayati şartlarda kullanılan ilacın 200-400 mg formları hastane stoklarında azalıyor. İlacın formlarının hastanelerde stoklarının azalması ya da bulunamaması nedeniyle tedaviler aksıyor. Hasta mağduriyeti yaşanıyor. İlaca kamusal güvence altında ulaşılamaması nedeniyle hasta yakınları ilacı karaborsadan fahiş fiyatlar karşılığında tedarik ediyor. İlacın ilgili firmadan daha fazla miktarda tedarik edilmesi, üretiminin ülkemizdeki firmalarca da gerçekleştirilmesinin zorunlu hale geldi.”

CHP’li Bulut: Bir An Önce Ulusal İlaç Politikası Oluşturulması Gerekiyor!

Ağır koronavirüs hastalarının ilaca ulaşmasının zorlaştığına vurgu yapan vekil Bulut, hasta yakınlarının karaborsada ilaca fahiş fiyatlarla ulaştığını söyledi. Bu durum karşısında vekil Bulut, ulusal ilaç politikasının oluşturulmasına yönelik düşüncelerini şu şekilde belirtti: “ Türkiye’nin stratejik bir ürün olan ilaçta dışarıya bağımlı. Yerli ilaç üreticilerine, araştırmalara yeteri kadar destek verilmiyor. Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi ile ilaçta dışa bağımlılığı azalacak, ilaç fiyatları düşecek, ilaca ulaşım daha kolay hale gelecek. Bir an önce ulusal ilaç politikası oluşturulması gerekiyor.”  

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5890467/chpli-burhanettin-bulut-koronavirus-hastalarina-verilen-actemra-adli-ilacin-tedariginin-yapilamadigini-soyledi