Sokağa Çıkma Yasağına Aykırılık Cezası Ne Kadar? İtiraz Usulü Nasıldır?

Koronavirüs salgını, başta sağlık alanı olmak üzere çok sayıda alanda olumsuz etkilerini göstermeye devam ediyor. Pandemiye karşı yürütülen mücadele ise çeşitli tedbirler kapsamında sürüyor. Bu anlamda hafta içi belirli saatlerde ve hafta sonları ise Cuma akşamından Pazartesi sabahına kadar sokağa çıkma yasağı yurt genelinde uygulanıyor.

Son açıklamaya göre sokağa çıkma yasaklarına ilave olarak yılbaşında ekstra bir yasak uygulaması yapılacak. 31 Aralık Perşembe günü saat 21:00’den başlamak üzere 4 Ocak saat 05:00’e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacağı da duyuruldu.

Peki, sokağa çıkma yasağına aykırı davranış halinde ceza ne kadardır? Bu cezalara itiraz usulü nasıldır? Kimler bu yasaktan muaftır? İşte, tüm merak edilen yönleriyle yasaklar ve alınacak tedbirler.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Ne Kadar?

Yasak kapsamındaki genel uygulamanın esasları şu şekilde belirlenmiş durumda. Denetim yapan kolluk kuvvetleri sokağa çıkma yasağına karşın sokakta olan vatandaşları, öncelikle evlerine dönmeleri konusunda uyarıyor. İhtiyaç olması durumunda yardım da ediyor. Bu ikaza karşın sokakta bulunmaya devam edenlere ise 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesine göre 3 bin 150 Türk Lirası idari para cezası uygulanıyor.

Bu para cezasına rağmen yine de evine dönmeyenlere ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun  ‘Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma’ başlıklı 195. Maddesi uyarınca adli işlem yapılabileceği belirtiliyor.

Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Süresi ve Usulü Nasıldır?

Sokağa çıkma yasağına aykırı davranış nedeni ile uygulanan idari para cezalarına karşı ise vatandaşların itiraz hakları bulunuyor. Bu şekilde idari para cezası kesilenler, cezaların kendilerine tebliğ edilme tarihinden başlayarak 15 gün içerisinde ceza kesilen yer Sulh Ceza Hakimliğine bir itiraz dilekçesi ile itiraz haklarını kullanabilme haklarına sahipler.

Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Tutulanlar Kimler?

İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak iş kolları ve kişiler ise şu şekilde belirlenmiş durumda;

Bu sayılan muafiyetler dışındaki sokağa çıkma yasağından muaf olan yerler ve kişiler ise;

Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile para cezası kesilecek. Türk Ceza Kanunu nun bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma başlıklı yasasına göre cezai işlemler uygulanacaktır. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulan sokağa çıkma yasağının Türkiye tarafından tam olarak uygulanması gerekmektedir.

- OKU HABER, Hukuki ve Adli Konular bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5891981/sokaga-cikma-yasagina-aykirilik-cezasi-ne-kadar-itiraz-usulu-nasildir