Hemşireye 500 Kere "Ben Salağım" Yazdıran Başhekim Hakkında Soruşturma Açıldı

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi'nde çalışan bir hemşireye 500 kere "Ben Salağım" yazdıran Başhekimi Ayşegül Alkan’a sosyal medyadan tepki yağdı. Başhekim Ayşegül Alkan 'ın kendisine 500 kere “Ben salağım servisimden başka servise gittim” diye yazma cezası verdiğini belirten hemşire sağlık örgütleri tarafından desteklendi. 

Hemşireye 500 Kere "Ben Salağım" Yazdıran Başhekim Ayşegül Alkan İçin Soruşturma Açıldı

Soruşturmayı açan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri yaşanan durumu şu sözlerle değerlendirdi:

 “Bir personel görevini yerine getirmezse ne tür ceza alacağı yönetmeliklerde bellidir. Bunun dışındaki cezalar meslek etiğine uymaz” 

Sağlık Müdürlüğü tarafından ziyaret edilen hastanede nöbetçi hemşirenin yerinde olmadığını fark eden Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan, hemşireyi çağırarak 500 kere “Ben salağım servisimden başka servise gittim” ifadesini yazdırdı. Hemşirenin istenen cezayı yerine getirdiği lakin Başhekim'in talimatı üzerine evraklarını kayıt altına alamadığı ifade edildi. 

Türk Hemşireler Derneği Hemşireye 500 Kere "Ben Salağım" Yazdıran Başhekime Tepki Gösterdi

Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Başkanı Şükran Çiloğlu Ünal söz konusu hemşirenin başka bir servise yardım amaçlı gittiğini ve orada başka bir hastanın bakımına müdahil olduğunu belirtirken, Başhekim Alkan için "hemşirelik mesleğinin onurunu zedelediği" şeklinde eleştiride bulundu. Ekip zinciri içinde çalışılan sağlık alanında ekibin bir zincirinin parçalanmasının tüm zinciri iptal edeceğini vurgulayan Ünal, yaşanan olayı kınadı. 

“Bu ekibin bir zinciri parçalandığında ekibin tümünün çökeceğini tüm ekip arkadaşlarının bilmesi gerekiyor” 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası " Sağlık Çalışanları Olarak Yönetici Mobbingine Maruz Kalmaktayız" Dedi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Özgü Erdal yaşanan bu olayla birlikte yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının yönetici baskısına maruz kaldığını anlatırken, pandemi sürecindeki iş yükleri ile birlikte mobbing yaşamanın dayanılmaz olduğuna vurgu yaptı: 

 “İş yükümüzün, stresimizin arttığı, hastanede kalış süremizin uzadığı, kendi ve ailemizin sağlığından endişe duyduğumuz bu süreçte bir de yönetici mobbingine maruz kalmaktayız. Sağlık çalışanların haklarını alkışlayarak değil böyle onur kırıcı davranışlarda arkasında durarak vermeliyiz” 

Başhekim Ayşegül Alkan İçin "Meslek Etiğine Uymamak" İddiası ile Soruşturma Açıldı

Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Gülsün Gülay Yılmaz, Antalya Kumluca Devlet Hastanesi'nde görev yapan Başhekim Ayşegül Alkan için soruşturma başlatıldığını ifade ederken, pandemi döneminde sağlık çalışanlarının taşıdıkları yükün artırılmasının doğru olmadığını söyledi:

“Bu tür insan haysiyetine uymayan cezalar olmamalı. Zaten pandemi koşullarında zor şartlarda çalışan sağlık çalışanlarının özellikle bu dönemde üzerindeki yükü arttırmamak gerek. Bir personel görevini yerine getirmezse ne tür ceza alacağı yönetmeliklerde bellidir. Bunun dışındaki cezalar meslek etiğine uymaz. Hekim olması nedeniyle başhekim hakkında meslek etiğine uymayan davranış ve insanlık onurunu gözetmemesi nedeniyle soruşturma açtık.” 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Sağlık Çalışanının Yanında Oldu

Konu ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Fahrettin Koca, söz konusu davranışın kabul edilemez olduğunun altını çizdi. 

“Hakkında disiplin soruşturması başlatılan Başhekimin sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir. Böyle bir davranışı kabul etmemiz mümkün değildir”

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5892903/hemsireye-500-kere-ben-salagim-yazdiran-bashekim-hakkinda-sorusturma-acildi