Grip Aşısı Artık Eczanelerden Dağıtılmayacak! CHP'li Taşçıer Aşı Dağıtımı Üzerindeki Değişikliği Meclise Taşıdı

İnfluenza aşısı olarak bilinen grip aşısı daha önce doktorlar tarafından yazılmakta idi. Son yapılan düzenleme sonucunda vatandaşa "influenza aşısı için aile hekiminize başvurun" mesajı gönderildi. Ardından doktorların grip aşısı reçetesi yazma sistemi kapatıldı. Konuyu meclise taşıyan kişi ise CHP Ankara Milletvekili Eczacı Gamze Taşcıer oldu. 

 “Bu aşıların eczanelerden dağıtılması yanlışsa neden baştan böyle bir yol izlendi? Yok eğer değilse, neden şimdi sistem değişiyor? Eczanelerden dağıtımında bir sorun mu oldu da değişiyor? Bu soruların tümü yanıtsız, çünkü süreç şeffaf yönetilmiyor. Maalesef Sağlık Bakanlığı süreci ‘ben yaptım oldu’ anlayışıyla yürütmeyi sürdürüyor” 

E-nabız Üzerinden Grip Aşısı Uyarısı Gönderildi

Geçtiğimiz günlerde e-nabız üzerinden gönderilen "öncelikli risk grubundasınız, influenza aşısı için aile hekiminize başvurun" uyarısının ardından dün doktorların grip aşısı reçetesi yazma sistemi kapatıldı. Yani, yeni düzenlemeye göre grip aşısı reçete yazma işlemi aile hekimliklerine aktarıldı. 

TBMM toplantısına katılan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Covid-19 ile mücadele sürecinde yapılan bu değişikliğin nedenini sordu: 

“Bu seferki değişikliğin gerekçesi ise yine soru işareti. Bu aşıların eczanelerden dağıtılması yanlışsa neden baştan böyle bir yol izlendi? Yok eğer değilse, neden şimdi sistem değişiyor? Eczanelerden dağıtımında bir sorun mu oldu da değişiyor? Bu soruların tümü yanıtsız, çünkü süreç şeffaf yönetilmiyor. Maalesef Sağlık Bakanlığı süreci ‘ben yaptım oldu’ anlayışıyla yürütmeyi sürdürüyor” dedi.

Grip Aşısı Aile Hekimliklerine Ulaştırılmadı

Reçete yazma işleminin aile hekimliklerine aktarıldığını fakat grip aşısının bazı aile hekimliklerine ulaştırılmadığını ifade eden Taşçıer, insanların aile hekimliklerinde aşı bulamadıklarını açıkladı:

“İnsanlar mesaj geldiği için aile hekimliklerine gitmiş durumda, ancak ortada gelen bir aşı yok. Yapılan plansızlık nedeniyle risk grubundaki insanlar mahallelerde tek bir noktaya yığılmış oldu. Tam bir belirsizlik hakim. Koruyucu hekimlikte yapılan plansızlığın sonucu çok ağır olur. Ne yazık ki bugün yine plansızlıkla dolu ve insan sağlığını riske atan bir süreç yaşıyoruz” 

Sorularını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Yöneltti

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan cevap bekleyen Taşçıer, soru önergesi içerisinde şu sorulara yer verdi:

"Salgın sürecinde sıklıkla olduğu gibi yine bir konuda sistem değişikliğine gidilmiştir. Bu sefer de aşı dağıtım uygulamasının değişmesindeki sebep nedir? Eczanelerin grip aşısının vatandaşlara ulaştırılmasındaki sürecin dışında bırakılmasının gerekçesi nedir? Uygulama değişikliğine gidilirken Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu ve Türk Eczacıları Birliği’nden görüş alınmış mıdır? Aile hekimliklerinin mevcut saklama ünitelerinde, gönderilecek grip aşılarını saklamak için yeterli alan bulunup bulunmadığının tespiti yapılmış mıdır?  Türkiye’ye gelen influenza aşılarının menşei, adetleriyle birlikte, nerelerdir?"

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5898791/grip-asisi-artik-eczanelerden-dagitilmayacak-chpli-tascier-asi-dagitimi-uzerindeki-degisikligi-meclise-tasidi