İYİ Partili Akşener 2021 Bütçe Planını "Kendilerine Ballı Börek, Vatandaşa Kuru Ekmek" Sözleri ile Eleştirdi

Bütçe toplantıları büyük bir hızla devam ederken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saray'da verilen yemeği işaret ederek 

"83 milyon tasarruf ederken, Hükümetin de 18 yıldır yaptıklarını yapmaktan, har vurup harman savurmaktan vazgeçeceğini ümit ettim. 83 milyondan utanacaklarını ümit ettim. Heyhat! Olmadı… Utanmadılar. Önümüze böyle bir bütçe koymaktan zerre sıkılmadılar. 2021 yılı bütçesinin özeti şudur: 'Kendilerine ballı börek, vatandaşa kuru ekmek' Yazıklar olsun"

sözleri ile hükumete seslendi. 

Meral Akşener 2021 Bütçesi İçin "İsraf Bütçesi" Dedi

İYİ Parti Grup toplantısında konuşan Meral Akşener, hükumetin hazırlamış olduğu 2021 bütçesi ile ilgili tepki dolu ifadelere yer verdi. Bütçeyi "israf bütçesi" olarak nitelendiren Akşener, bu düşüncelerini şu şekilde açıkladı:

"Bu bütçe, devlette saltanatın, şatafatın bütün haşmetiyle devam ettiği, bir israf bütçesidir. Bu bütçe, bir borçlanma ve faiz bütçesidir. Bu bütçe, saray fedailerinin beş maaş aldığı, bir yandaş bütçesidir. Bu bütçe, içinde millet olmayan, refah olmayan, umut olmayan, bir saray bütçesidir. Ezcümle; bu bütçe, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin iflasının bütçesidir"

"Tasarruf Yılı" İfadesini Kullandı

Grup toplantısında çok sayıda noktaya değinen Meral Akşener, 2020 yılı bütçesini eleştirerek sözlerine başladı. 2020 yılını "Tasarruf Yılı" olarak nitelendiren İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, ev kadınlarının, gençlerin, çalışanların da içinde bulunduğu 83 milyon insanın tasarruf ettiğini açıkladı: 

2020’de en çok ne yaptınız diye sorsalar? İlk söylenecek sözlerden biri 'Tasarruf yaptık' olurdu. Hepimiz tasarruf yapmak zorunda kaldık. Ev kadınlarımız tasarruf yaptı. Gençlerimiz tasarruf yaptı. Çalışanlarımız, emeklilerimiz tasarruf yaptı. Esnaflarımız tasarruf yaptı. İşte o nedenle, benim de 2021 yılı bütçesinden en büyük beklentim oydu: Tasarruf. Çünkü; bütçe millet için yapılır. Milletin refahı için yapılır. 83 milyon tasarruf ederken, Hükümetin de 18 yıldır yaptıklarını yapmaktan, har vurup harman savurmaktan vazgeçeceğini ümit ettim.

Meral Akşener : "83 Milyondan Utanacaklarını Ümit Ettim" Diyerek Hükumeti Eleştirdi

Bütçe planlaması yapılırken, çok kez asgari ücret değerlendirmeleri yapan ve pandemi döneminde esnaf ziyaretleri yapan Akşener, "Yazıklar olsun" dedi:

83 milyondan utanacaklarını ümit ettim. Heyhat! Olmadı… Utanmadılar. Önümüze böyle bir bütçe koymaktan zerre sıkılmadılar. 2021 yılı bütçesinin özeti şudur: 'Kendilerine ballı börek, vatandaşa kuru ekmek' Yazıklar olsun!

Akşener Halkın Kemer Sıktığını Söyledi

Covid-19 ile mücadele sürecinde halkın ve esnafın kemer sıkma politikasını uyguladığını ifade eden Akşener, herkes masraflarını kısarken, devleti yönetenlerin kısmadığını söyledi:

"Asgari ücretli çalışanlarımız, enflasyona karşı kemer sıkarak ayakta durmaya çalışıyor. Milletimiz, doğalgaz faturası vermemek için evde montla oturuyor, gece 2 kat yorganla yatıyor. Memlekette herkes, bir şekilde masraflarını kısıyor, ama bir tek, devleti yönetenler masraflarını kısmıyor. Mesela saray mensupları, lüks araç kiralamaktan vazgeçmiyorlar.  Ama iş milletimize geldiğinde, 'kapat dükkanını, ne halin varsa gör' diyorlar. Evine ekmek götüremeyen kardeşime, alay eder gibi, 'al keyif çayı iç' diyorlar."

Akşener Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Seslendi

Yaşanan sürecin aynı şekilde devam etmemesi gerektiğini ifade eden Akşener, "Böyle Olmaz! Bu düzen Böyle devam edemez!" ifadelerini kullandı. Halkın zorluk çektiğini ifade eden Akşener, " Millet zorluk çekiyorsa, sen de zorluk çekeceksin. Millet kemer sıkıyorsa, sen de kemer sıkacaksın." sözleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi. 

Meral Akşener 2021 Bütçesini de Eleştirdi

2021 Bütçesinde herhangi bir tasarrufun olmadığını açıklayan Akşener, bütçenin yüzde 18 ' e yakınının açık olduğunu söyledi:

"2021 yılı bütçesinde, tasarruf tedbirleri olmadığı gibi, ciddiyet de yok. Hedeflenen bütçe açığı 245 milyar lira. Yani bütçenin yüzde 18’i kadar açık var. Ayıptır. Hangi akla hizmet böyle bir bütçe yapabiliyorsunuz? Devlet yönetmekten bu kadar mı acizsiniz? Gerçeklikten bu kadar mı koptunuz? Üzülerek ifade etmek istiyorum ki; 2021 yılı bütçesi, milletimizin derdine derman olmayacak, tam tersine, sırtındaki yükü artıracak bir bütçedir. "

Akşener "Kuru Ekmeği Reva Gören Bütçe" Sözleri ile 2021 Bütçeyi Eleştirdi

Söz konusu bütçe planlamasının "kuru ekmeği reva gören bütçe" olduğunu iddia eden Akşener, bütçede devletin " yandaş " olarak nitelendirdiği müteahhitleri korumaya çalıştığını söyledi:

"Bu bütçe, insanımıza, kuru ekmeği reva gören bir bütçedir. Bu bütçe, yandaş müteahhitleri koruyan, milleti unutan bir bütçedir. Bu bütçe, çalışan yoksulları görmeyen, vicdansız bir bütçedir. Bu bütçe, emeklilere sefaleti reva gören, vefasız bir bütçedir. Bu bütçe, devlette saltanatın, şatafatın bütün haşmetiyle devam ettiği, bir israf bütçesidir. Bu bütçe, bir borçlanma ve faiz bütçesidir. Bu bütçe, saray fedailerinin beş maaş aldığı, bir yandaş bütçesidir. Bu bütçe, içinde millet olmayan, refah olmayan, umut olmayan, bir saray bütçesidir. Ez cümle; bu bütçe, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin iflasının bütçesidir.

Akşener "S-400'ler Konusundaki Yaptırım Kararı Vizyonsuzluğun Sonucu" Dedi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenirken, yönetimi "vizyonsuz" olarak nitelendirdi:

"Sayın Erdoğan’ın ve cahil danışmanlarının elinde Türkiye, egemenlik hakkını kullandığı için, cezalandırılmak istenen bir ülke durumuna geldi. Bu böyle gitmez. Türkiye, bu vizyonsuzluğu, bu beceriksizliği daha fazla taşıyamaz. Diplomasideki tehditler, slogan atarak bertaraf edilemez. Nitekim, bugün geldiğimiz noktada; Amerika Birleşik Devletleri’nin, S-400’ler nedeniyle aldığı yaptırım kararı, İşte bu vizyonsuzluğun sonucudur."

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5912508/iyi-partili-aksener-2021-butce-planini-kendilerine-balli-borek-vatandasa-kuru-ekmek-sozleri-ile-elestirdi