Turist Vizesiyle Sırbistan’a Götürülüp Ücretsiz Çalıştırılan İşçiler, Konsolosluk Önünde Eylem Yaptı

Türkiye’den Sırbistan’a turist vizesiyle götürülerek zorlu koşullar altında çalıştırılan ve maaşlarını alamayan işçiler, ki ülkede de eş zamanlı olarak eylem yaptı. Halen Kraljevo şehrinde bulunan askeri lojman inşaatında çalıştırılan Türk işçiler şantiyede, daha önce haklarını alamayan ve de sınır dışı edilen işçiler ise İstanbul’daki Sırbistan Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Mağdur işçiler, Asfa Group ve Enka/Soha şirketleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı kendilerini sahip çıkmadığı gerekçesiyle suçladılar.

İşçi Musa Bengi: WhatsApp Üzerinden Pasaport Fotoğraflarımızı İstediler

Eş zamanlı olarak yapılan eylemde daha önce kaçak olarak çalıştırılmak üzere turist vizesiyle Sırbistan’a götürülen, hakkını alamayan ve sınır dışı edilen işçi Musa Bengi eylemde şu açıklamada bulundu:

“Şirketler bizi Sırbistan'a çağırırken uçak bileti alınması için WhatsApp üzerinden pasaport fotoğraflarımızı istediler. Biz de 'Çalışma iznimizi, oturum ve gerekli evrakları almıyor musunuz?' diye sorduk. Onlar da 'Her şeyi siz buraya gelince ortalama 10 gün içinde alıyoruz' dediler. Ama 23 Eylül'de Sırbistan'da inşaatta iş başı yaptık. Ama 3 ay süreyle oturma ve çalışma izinlerimizi halletmediler"

‘’Yağmur Çamur Demeden Bizi İşe Çıkarttılar’’

Kendisin ve mağdur edilen arkadaşları için açıklama yapan işçi Musa Bengi, çalıştıkları yerde yağmur çamur denmeden işe çıkartıldıklarını ve çalışma koşullarının oldukça kötü olduğunu belirtti. Konu hakkında Bengi şu açıklamaları yaptı:

"İşçiler için çıkardıkları yemekler yenmiyor. Botlarımız delik, ayaklarımız su içinde. Yağmur çamur demeden bizi işe çıkarttılar. Çıkmak istemediğimizde ise bizi önce psikolojik baskıyla ve sürekli çalışma iznimiz olmadığı için bir kuruş vermeden kapı dışarı atmakla tehdit ettiler. Bizi sürekli olarak "Bilet dahi almadan, valizlerinizi sürüye sürüye yaklaşık 300 kilometre yolu yürüyerek göndeririz" diye tehdit ettiler. 3 ay gibi bir süre çalıştık. 3 ay süre içerisinde bize ödenen toplam para ancak 15 günlük çalışmamızın karşılığıdır. Biz çok mağdur olduk. Bizim turist vizemiz doldu sınır dışı edildik. Ama bu süreçte birçok işçiyi daha Türkiye'den götürdüler. Onlar da her an sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya.’’

Sırbistan Belgrad Türk Konsolosluğu ‘’Geçmiş Olsun’’ Diyerek Telefonu Kapattı

Maaşlarını alamayan ve mağdur edilen işçiler, Sırbistan Belgrad Türk Konsolosluğu’nu aradıklarını ancak yetkililerin kendileri ile ilgilenmediklerini de dile getirdiler. Konu hakkında açıklama yapan Musa Bengi, ‘’Onlar da bize oturum ve çalışma iznimiz olmadığından ve İŞKUR üzerinden gelmediğimiz için yardımcı olmayacaklarını söylediler ve 'Geçmiş olsun' diyerek telefonu kapattılar.’’ dedi.

Mağdur Olan 10-12 Bin İşçi Var!

Sırbistan’a turist vizesi ile götürülüp zorlu koşullar altında çalıştırılan ve hakları ödemeyen işçiler, kendileri gibi mağdur edilmiş binlerce işçinin bulunduğunu şu sözlerle dile getirdi:

‘’Bu şekilde mağdur edilen sadece Sırbistan’da 10-12 bin işçi var. Aslında bizim ülkemizde çalışan güvencesiz İşçiler ne sıkıntı çekiyorlarsa yurt dışında gidenler de aynı sıkıntılara maruz kalıyorlar. Yurttaşlarımızın yurt dışında böyle sıkıntılar yaşamasının en büyük suçlusu Çalışma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'dır. Sırbistan’da mağdur edilen Türk işçiler için de Sırp Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaparak insanlık dışı uygulamaları kınıyoruz.”

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5924879/turist-vizesiyle-sirbistana-goturulup-ucretsiz-calistirilan-isciler-konsolosluk-onunde-eylem-yapti