Enka İnşaat : Sırbistan'da Hak Edişlerini Alamadıkları İddia Edilen İnşaat İşçileri Haberi Doğru Değildir!

Geçtiğimiz günlerde Sırbistan'da çalışan Türk inşaat işçilerinin hak edişlerini alamaması nedeniyle eylem yaptıkları haberi Türk ve dünya basınında yer bulmuştu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Enka İnşaat, söz konusu haberin, firmayı lekelemek amacı ile yapıldığını açıklarken, haberde adı geçen firma ile ilgili hukuk sürecinin de başladığını ifade etti. 

Enka İnşaat : "Sırbistan'da Hak Edişlerini Alamadıkları İddia Edilen İnşaat İşçileri Haberi Doğru Değildir"

ENKA İNŞAAT BASIN AÇIKLAMASI
 26.12.2020 tarihinde Evrensel Gazetesi’nde; Boşnak asıllı olduğu ve şirketimizin ismini haksız olarak kullandığı belirlenen Asfa Group ve Enka/Soha isimli firmaların, Sırbistan’ın Kraljevo kentindeki askeri lojman inşaatında çalıştırılmak üzere Türkiye’den götürülen işçilerin hak ediş ödemelerini alamaması nedeniyle inşaat şantiyesinde eylem yaptıklarına ilişkin bir haber yapılmıştır.
Bu haber ile birlikte, 25-26 Aralık 2020 tarihlerinde sizin web sitenizin de içinde bulunduğu bazı yayınlarda Sırbistan’da mahsur kalan işçilerle ilgili haber kullanılmıştır.
Söz konusu haberde yer alan firmanın, şirketimizle hiçbir ilişiği yoktur. Markamızın haksız kullanımına ilişkin gerekli her türlü hukuki girişim yapılmaktadır ve firmaya ayrıca Noter kanalıyla da ihtarname gönderilmiştir.
Haber metninin içeriği de düşünüldüğünde, okuyucu nezdinde yanıltıcı bir şekilde şirketimiz ile bağlantı kurulabileceği, bu durumun; dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getiren, işçi haklarına ve çalışma koşullarına son derece önem veren şirketimizin adına leke sürebileceği açıktır.
Bu nedenle, Sırbistan’da mahsur kalan işçiler ile ilgili haberinize ek olarak, bu açıklamamızı yayınlamanız, haber içeriğinde yer alan ve şirketimizin adını haksız biçimde kullanan firma ile şirketimizin hiçbir bağlantısı olmadığı hakkında kamuoyunun bilgilenmesi açısından önemlidir.
Önemle bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
ENKA İNŞAAT ve SANAYİ A.Ş.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5938213/enka-insaat-sirbistanda-hak-edislerini-alamadiklari-iddia-edilen-insaat-iscileri-haberi-dogru-degildir