Önemli Karar: SGK Yüksek Sağlık Kurulu Koronavirüsü ‘Meslek Hastalıkları’ Arasına Aldı!

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü’nde 112 Acil Servis Hizmetleri’nde ambulans şoförlüğü yapan Hasan Aslan, kornavirüse yakalanarak hayatını kaybetti. Aslan’ın ölümü, meslek hastalığı olarak sayıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu, konu hakkında "Listede yer almayan fakat görülen iş ve görev gereği olarak bulaştığı kesin olarak saptanan diğer bulaşıcı hastalıklar da meslek hastalığı sayılır. Bu husustaki teşhisin laboratuvar deneyleriyle kanıtlanması gereklidir" kararına vardı. Koronavirüsün de ‘meslek hastalığı’ olarak yönetmelikte yer alması için SGK Yüksek Sağlık Kurulu oy birliği ile karar vardı.

Önce SGK Ankara Sağlık Kurulu Reddetti

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Servis Himzetleri’nde şoför olarak çalışmakta olan 42 yaşındaki Hasan Aslan 17 ve 18 Ağustos 2020’de PCRtesti yaptırdı ve testleri pozitif sonuç verdi. 23 Ağustos’ta yoğun bakıma kaldırılan Aslan 27 Ağustos’ta da yaşamını yitirdi. Aslan’ın vefatından sonra ölümün meslek hastalığı olup olmadığı belirlemesinin yapılabilmesi için SGK’ya başvuru yapıldı. Ancak SGK Ankara Sağlık Kurulu, yapılan bu başvuruyu covid-19 meslek hastalıkları listesinde olmadığı için reddetti.

İtiraz Sonrası Dosya Yüksek Kurula Gitti

İtiraz sonrasında Ankara Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi, nihai kararın alınması için dosyayı SK Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderdi. Kurul ise değerlendirmeyi şu şekilde yaptı ve meslek hastalığı olduğunu kabul etti:

“Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinin 19. Maddesinin 2. Fıkrasında, bu listede yer almayan fakat görülen iş ve görev gereği olarak bulaştığı kesin olarak saptanan diğer bulaşıcı hastalıklar da meslek hastalığı sayılır. Bu husustaki teşhisin laboratuvar deneyleriyle kanıtlanması gereklidir. Hastalığın en uzun kuluçka süresi yükümlülük süresi olarak alınır şeklinde belirtilmiştir. Bu bağlamda COVID-19 hastalığının yükümlülük süresi için; hastalığın etkeni SARS-CoV-2 virüsünün kuluçka süresi olan 2-14 gün kabul edilmekle birlik içinde bulunduğumuz pandemi döneminin özel koşulları sebebiyle bu sürenin 30 güne kadar uzayabileceğine oy birliğiyle karar verildi.”  

Sağlık Haberleri RSS

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5939577/onemli-karar-sgk-yuksek-saglik-kurulu-koronavirusu-meslek-hastaliklari-arasina-aldi