Erdoğan ‘Sözcü Okumuyorum, Kimse de Okumasın’ Dedi, Basın İlan Kurumu İşlem Başlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’Sözcü okumuyorum, kimse de okumasın’’ sözleri üzerine Basın İlan Kurumu, gazetenin bugünkü manşetindeki Ayasofya haberi ile ilgili olarak işlem başlattığını duyurdu. BİK, “Gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

Sözcü Gazetesi’nin Ayasofya Haberine İşlem Başlatıldı

Sözcü Gazetesi bugün “2020 torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” haberiyle manşetini yayınladı. Yayınlanan bu manşetin içerisinde pek çok haber yer aldı. 2020 yılının gelişmelerinin yer aldığı haberde Ayasofya’nın açılışına da değinildi. Bazı kişilerce ve sosyal medya kullanıcıları tarafından Ayasofya haberinin bu manşette yer alması, “Sözcü Ayasofya’nın açılışını felaket olarak gösterdi” olarak nitelendirildi.

Erdoğan’a Sözcü’nün Haberi Soruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Sözcü Gazetesi’ne gelen eleştiriler soruldu. Cuma namazı sonrasında basının sorularına cevap veren Erdoğan “Çok teşekkür ediyorum. Ben Sözcü Gazetesi’ni okumuyorum. Kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın. Ayasofya 2020 yılının adeta taçlı yıldızıdır” dedi. Erdoğan’ın açıklaması sonrasında BİK, internet sitesinde yazılı bir açıklama yaptı ve işlem başlattığını duyurdu. BİK tarafından yapılan yazılı açıklama ise şu şekilde:

‘’Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2021 tarihli ‘2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı’ manşetli haberinde, Ayasofya’nın cami hüviyetine geri döndürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır. Bu haber toplumun farklı kesimlerinde ciddi tepkiye yol açmış, maşeri vicdanı yaralamıştır. Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır”  

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5945373/erdogan-sozcu-okumuyorum-kimse-de-okumasin-dedi-basin-ilan-kurumu-islem-baslatti