Hayat Kimliğinle Kolay Uygulaması | 800 Bin Kişi Yeni Kimlik Sistemine Geçti

Geçtiğimiz Eylül ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından tanıtılan Hayat Kimliğe Kolay uygulaması 800 bin kişi tarafından kullanılmaya başlandı. 21 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirilen tanıtım ile birlikte kullanıma açılan Hayat Kimliğinle Kolay uygulaması ile sürücü belgelerindeki bilgiler çipli kimlik kartlarına yerleştirildi. 

Hayat Kimliğinle Kolay Uygulaması İstanbul'da Rağbet Gördü

Yoğun trafikte araba sürmek zorunda kalan vatandaşların çoğunlukta olduğu İstanbul'da yeni uygulamaya büyük ilgi geldi. 117 bin 898 kişi ile İstanbul en çok talepte bulunan şehir olurken, İstanbul'u Ankara, Antalya ve İzmir takip etti. 

Gençler Hayat Kimliğinle Kolay Uygulamasını Sevdi

Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşın faydalandığı yeni uygulama sadece 3 aydır kullanılıyor olsa da 18 ile 25 yaş arasındaki gençlerin oluşturduğu 111 bin 737 kişi uygulamadan faydalandı. 

Yerli ve Milli Yazılım 

Sürücü belgesindeki bilgilerin kimlik kartına uyarlanması sürecinden, kimlik kartı başvuru ve basım adımına kadarki tüm süreçlerde kullanılan yazılımlar yerli ve milli üretimdir. Türk milli ve yerli yazılım çalışmalarına oldukça önem verildiği son dönemde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı işlemlerinin de yerli ve milli yazılım ile gerçekleştiriliyor olduğu da açıklandı. Sürücü Belgesi ile kimlik kartını tek kart haline getirmek ve Hayat Kimliğinle Kolay uygulamasından faydalanmak isteyen kişiler NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 ve https://randevu.nvi.gov.tr adreslerinden randevu alarak kimlik entegrasyonunu gerçekleştirebilirler. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5946567/hayat-kimliginle-kolay-uygulamasi-800-bin-kisi-yeni-kimlik-sistemine-gecti