Hacizlik Olan Çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı'na Geldi "Üretemezsek Tanzim Çadırı Kurmak Zorunda Kalırsınız" Diyerek İktidarı Uyardı

Tarım ve Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere çektikleri kurum kredilerini ödeyemeyen çiftçilerin tarla ve araçlarına haciz konulmuş ve bu nedenle üretimleri durmak zorunda kalmıştı. Başkent Ankara'ya gelerek Tarım ve Orman Bakanlığı önünde açıklamada bulunan çiftçiler, tarım yapamadıkları takdirde 2019 seçimlerinde yapılan tanzim satış çadırlarının kurulmak zorunda olunacağını ifade etti. 

Hacizli Çiftçiler Kredilerinin Bölünmesini Talep Ettiler

Tarım ve Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemedikleri için araç, traktör ve tarlalarına haciz konulan çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığı önünde yaptıkları basın açıklamasında kredilerinde uygulanan faizlerinde indirim yapılmasını ve borçlarının 5 eşit taksit şeklinde bölünmesini istediler. 

Arkadaşına Kefil Olan Çiftçinin Tarlası Haciz Edildi

Edirneli çiftçi Murat Aladağ arkadaşına kefil olduğu için tarlasının ve aracının haciz edildiğini dile getirirken, ellerinin kollarının bağlı odluğuna ve üretim yapamadıklarına dikkat çekti. 

“Tarım Kredi öyle bir sistem kurmuş ki her borçlu için 2-3 kefil buluyor. Kefiller arasında da husumetler çıkmaya başladı” 

"Üretemezsek Tanzim Satışlar Geri Gelir"

2019 yılı seçimlerini işaret eden Aladağ, üretim olmazsa meyve ve sebzenin gelecek yıl çok yüksek fiyatlara ulaşacağını ifade ederken, iktidarı bu konuda yardımcı olmaları için uyardı:

“Perşembenin gelişim çarşambadan bellidir. AK Parti iktidarı şunun farkında değil. Belediye seçimlerinden tanzim açmak zorunda kaldı. Şu andaki tablo 1-2 yıl sonra aynı tablonun gerçekleşeceğini gösteriyor. Ne için, çünkü çiftçinin üretecek hali kalmadı” 

"Seneye Satacak Bir Şey Yok"

Hayvanlarından 5 ineğini sattığını söyleyen Dölbaşılı besici Mehmet Pehlivan is kredi borcunun yarısı olan 25 bin TL'yi ödediğini fakat faizlerle borcunun tekrar 50 bin TL olduğunu ifade etti:

“İneğimi filan sattım. Ödedim, davar filan yok. İş de yok, para da yok. Emekliyim, emekli paramı yatırıyorum. Büyüklerimi borçları yapılandırırsa, ona razıyız. 5 ineğimi sattım, 25 bin lira etti. Seneye satacak bir şey yok, nasıl ödeyeceğiz onu düşünüyorum şimdi” 

Babasının Borcunu Ödeyen Kotan Yardım Bekliyor

Ölen babasının borcunu üstlenen oğul Yüksel Kotan, babasının borcundan dolayı hacizli hale gelen kefil yakınlarının borcunu öderken devletten kredi planlaması konusunda yardım talep etti:

“Borcu ödeyeceğime dair taahhütte bulundum. 30 bin lirayı ödeyeyim, geriye kalanını da 33 bin lirasını da 31 Mart 2021’e kadar ödeyeyim. Ancak kefillerin üzerinden hacizlerin kaldırılmasını istedim, 33 bin lira için adamların ahır tapusuna, arabasına haciz koymuşlar, banka hesaplarını bloke etmişler. Adamlar kıpırdayamaz olmuşlar…. Müslümanız, borçlu yatırmak istemeyiz kimseyi. Onun borcunu bir an önce yatırayım da babam huzur içinde yatsın istiyorum.”

Basın açıklaması yapan çiftçiler arasından 3 temsilci Tarım Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek için Bakanlık binasına girdiler. 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6006760/hacizlik-olan-ciftciler-tarim-ve-orman-bakanligina-geldi-uretemezsek-tanzim-cadiri-kurmak-zorunda-kalirsiniz-diyerek-iktidari-uyardi