Havai Fişek Fabrikası Patlama Davası Duruşması 15 Mart Tarihine Ertelendi

3 Temmuz 2020 tarihinde Hendek ilçesinde gerçekleşen havai fişek fabrikası patlaması olayında hayatını kaybeden ve yaralı işçiler ile ilgili davanın ilk duruşması Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Konuyla ilgisi bulunduğu iddia edilen 5'i tutuklu ve 2'si serbest toplam 7 sanık hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenmişti. Davanın bir sonraki duruşması 15 Mart 2021 tarihine ertelendi. 

Havai Fişek Fabrikası Sahibi Tutuklu Yargılanıyor

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşen patlama sonucunda 7 işçi hayatını kaybetmişti. 127 kişi ise yaralanmıştı. Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma ile olayla ilgili ihmal iddiası bulunan fabrika sahibi Y.C ,fabrika sorumlu müdürü A.A., genel ustabaşı H.A.V.ve fabrika müdürü tutuklu yargılanırken; iş güvenliği uzmanı A.B. ile tutuksuz yargılanan A.R.E.C. ve sorumlu personel A.Ç. de tutuksuz yargılanmakta idi. 

Hendek havai fişek fabrikası patlaması davası ilk duruşması Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Tutuklu olarak yargılanan 5 kişi SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yardımı ile katılım sağlarken, tutuksuz yargılanan iki kişi ve sanık avukatları mahkemede yer aldı. Duruşma sürecinde 108 müşteki dinleneceği belirtilirken, duruşmaların 3 gün süreceği notu paylaşıldı. Sanıklar hakkında ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenmektedir. 

"Hendek İçin Adalet" Pankartı Taşıyan İşçi Yakınları Açıklama Yaptı

Hendek havai fişek fabrikasında yaralanan ve hayatını kaybeden işçilerin yakınları ve avukatlar sabah erken saatlerde adliye binası önünde toplanarak "Hendek için adalet" pankartı taşıdılar. Havai fişek fabrikası patlaması olayında hayatını kaybeden Muhammet Seyfi Çanakçı'nın yeğeni Avukat Gülşen Uzuner olay ile ilgili bulunduğunu iddia ettikleri fabrika sorumlularının cezalandırılmasını talep etti:

"Bugün buraya ailelerimizle beraber hesap sormaya geldik. Biz sıranın hepimize geleceğini fabrikada çalışan her aile ve her aile yakını olarak biliyorduk. Daha önce defalarca şikayet yapıldı, defalarca patlamalara ilişkin uyarılar yapıldı, hiçbiri dinlenmedi. Biz istiyoruz ki; işçilerin canına kastedenler engellensin. Bu insanlar canlarını nasıl kurtaracaklarını bilemediler. Biz 2 gün boyunca dayımı aradık morglarda, bütün kapıları tek tek açarak. Sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz"

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6010357/havai-fisek-fabrikasi-patlama-davasi-durusmasi-15-mart-tarihine-ertelendi