Aşı Randevusu Adı Altında Yeni Bir Dolandırıcılık Taktiği Ortaya Çıktı

Koronavirüs pandemisi kapsamında bazı ülkelerde aşılama çalışmalarının başlaması ve ülkemize de aşıların gelmesinden sonra bu kez de dolandırıcıların harekete geçtiği ortaya çıktı. Dolandırıcıların, vatandaşların cep telefonu numaralarına ya da mail adreslerine mesaj göndererek aşı randevusu verecekleri vaadiyle onların kimlik ve kredi kartı bilgilerini çaldıkları anlaşıldı.

İşte Dolandırıcıların Yeni Tuzağı

Bu kez de dolandırıcıların yeni tuzakları koronavirüs aşısı oldu. Dolandırıcılar, ağına düşürmek istedikleri kişilere para karşılığında aşı randevusu vereceklerini söyleyerek onlardan kredi kartı ve kimlik bilgilerini istiyorlar.

Oysa yapılan açıklamalarda aşıların ücretsiz şekilde yapılacağı, randevu ve uygulamalarının da e-nabız ve 184 numaralı hat üzerinden gerçekleştirileceği vurgulanıyor. Yine uzmanlar henüz ülkemizde aşılamaların başlamadığını, aşı ile ilgili mail ya da kısa mesaj gelmesinin de söz konusu olmadığını belirtiyorlar.

Bu kapsamda, aşı randevusu ile ilgili bu şekilde bir kısa mesaj ya da elektronik posta geldiğinde, vatandaşların bu mesajlardaki bağlantılara tıklamaması ve kişisel bilgileri ile kredi kartı bilgilerini vermemeleri gerekiyor. Sağlık Bakanlığı ya da diğer devlet kurumlarının, hiçbir şekilde vatandaşlardan kredi kartı bilgisi, banka hesap numarası veya kimlik bilgisi talep etmeyeceğinin de göz ardı edilmemesi önem taşıyor.

Aşı İncelemeleri Devam Ediyor

Ülkemize, Çin’den gelen ilk parti virüs aşıları geçen hafta içinde ulaşırken, bu aşıların incelemeleri de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bünyesinde devam ediyor. İncelemeleri devam eden bu aşılar ise şimdi siber dolandırıcıların yeni dolandırma yöntemleri olarak açığa çıkarıldı. Bu yöntemde dolandırıcılar, vatandaşları resmi internet sitelerine benzer uygulamalara yönlendirmeye ve bu şekilde kimlik bilgilerini, hesap ve banka bilgilerini elde etmeye çalışıyorlar.

Oysa ülkemizde aşı randevu ve aşılama çalışmaları henüz başlamadığı gibi aşıların ücretsiz şekilde yapılacağı, hiçbir devlet yetkilisinin vatandaşlardan banka ya da hesap bilgisi istemeyeceğinin unutulmaması gerekiyor. Yine incelemeleri devam eden aşıların ülke standartlarına uygun olduğunun tespiti sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından aşıların uygulanmasına başlanılacağına dair bilgilendirmenin kamuoyuna yapılacağı da uzmanlarca belirtiliyor.

Yapılan açıklamalara göre öncelikli aşılama grubunda bulunan kişilerin ise e-Nabız uygulaması aracılığı ile risk gruplarında olup olmadıklarını ve aşılama sırasının kendilerine gelip gelmediğini görebilme imkanları olacak. Bu uygulamayı kullanmayan kişiler ise Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne ait 184 numaralı hattı kullanabilecekler. Aşılama sırası gelenler de Aile Sağlığı Merkezleri ile ya da 182 numaralı MHRS yani Merkezi Hastane Randevu sistemi aracılığıyla aşı randevularını oluşturabilecekler.

Aşı Dolandırıcılığına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşı uygulaması dolandırıcılığına karşı ise, öncelikle yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere aşı işlemlerinin e-Nabız ve 184 numaralı Sağlık Bakanlığı hattı üzerinden yapılacağı, aşıyla alakalı kısa mesaj ya da elektronik posta gelmesinin söz konusu olmayacağını unutmamak gerekiyor.

Bu nedenle aşı randevusu için yapılan bu sahte arama, sms ya da maillere itibar edilmemesi, bu gelen mesajlardaki bağlantılara tıklanılmaması, kişisel bilgi veya hesap ya da kart bilgilerinin verilmemesi gerekiyor. Yine Çin’den ülkemize gelen aşılamaların ücretsiz yapılacağının ve aşı için sahte gelen mesajlar nedeniyle bir ödeme yapılmaması gerektiğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6011022/asi-randevusu-adi-altinda-yeni-bir-dolandiricilik-taktigi-ortaya-cikti