Havai Fişek Patlamasında Yakınlarını Kaybedenler Mahkeme Sonrası Feryat Etti

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 7 işçinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek patlamasında kardeşi Sebahattin Tepeçınar'ı kaybeden Hatun Tepeçınar'ın yapılan ilk duruşma öncesi feryadı tüm Türkiye'de duyuldu. ANKA'ya konuşan Hatun Tepeçınar,

"Ben kardeşimin ölüm haberini 10 saat sonra aldım. Hala o anı, o acıyı yaşıyorum" dedi. 

Sebahattin Tepeçınar'ın eşi Nebiha Tepeçınar de 3 çocuğu olduğunu belirterek,

"Benim eşim öldü, hepimizin hayatı mahvoldu. İnşallah sebep olanlar da ömür boyu hapiste kalırlar” dedi. 

Hendek'te Coşkunlar Havaifişek Fabrikası'nda 3 Temmuz'da meydana gelen patlamanın ardından ilk duruşma yapıldı. Duruşma salonuna girmeden önce açıklama yapmak isteyen ancak polislerce engellenmeye çalışılan patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarının sözleri hafızalara kazındı.

Hatun Tepeçınar, fabrikada işçiler için hiçbir önlemin alınmadığını belirterek adaletin sağlanması çağrısında bulunmuş ve 

"Parası olan kazanmasın, o gariban işçi, emekçiler kazansın. O yetim kalan yavrular kazansın, dul kalan eşler kazansın" demişti.

"8-10 Saat Kardeşimin Sağ Haberini Bekledim"

Hatun Tepeçınar ve eşi Nebiha Tepeçınar, yaşadıkları sıkıntıları ve duygularını ANKA'ya anlattı.

3 Temmuz'daki patlamada kardeşi Sebahattin Tepeçınar’ı kaybetmenin acısını hala yüreğinde hissetiğini ifade eden Hatun Tepeçınar, 

"İlk davamız için adliye önündeydik. Adliye önüne gittiğimizde polisler engel koydu, mahkeme salonuna alınmadık. Görmedik, dinlemedik, duymadık. Bunun akabininde benim içimde feryatlar yükseldi. Hala o anı, acıyı yaşıyorum. Ben o gün 8-10 saat kardeşimin sağ haberini bekledim. Beninim kardeşimin ölüm haberini 10 saat sonra aldık. Paramparça… Toplayarak, dikerek önümüze verdiler" dedi.

Sadece kardeşi için değil bu patlamada ölen diğerleri için de konuştuğunu ifade eden Hatun Tepeçınar,

"Bu ülkenin adaletine güveniyorum. Adalet yansız olarak tecelli etsin. Parası olan kazanmasın, o gariban işçi, emekçiler kazansın. O yetim kalan yavrular kazansın, dul kalan eşler kazansın" diye konuştu.

"Bende O Fabrikada Çalıştım, Sigarayla Girmek Mümkün Değil"

Hatun Tepeçınar, fabrika sahibi Yaşar Çoşkun’un avukatlarının savunmalarına da itiraz ederek,

"Suikast düzenlenmiş... İşçiler sigara yakmış… Bunlar kesinlikle mümkün olmayan şeyler. Ben orada çalıştım, oraya sigarayla giremezsin. İşçi için hiçbir güvenlik önlemi yoktu. Vicdanı olan herkes bu davada yanımızda olsun" dedi.

"Eşim Patlamada Yaralanan İşçilere Yardım Ederken Öldü"

Ölen işçi Sebahattin Tepeçınar’ın eşi Nebiha Tepeçınar da havai fişek patlamasının olduğu ilk anda sağ kurtulan eşinin diğer işçilere yardım etmek isterken üstüne beton düşmesi sonucu öldüğünü anlattı. Biri üniversite 3 çocuğu olduğunu belirten Tepeçınar, yaşadıkları acının tarifi olmadığını belirtti. Gerekli önlemleri almadıkları için bunca insanın ölümüne neden olan şirket patronlarının ise hapisten çıkmanın hesaplarını yaptıklarını belirterek,

“Ben onların hapisten çıkmamasını istiyorum. Benim eşim öldü, hepimizin hayatı mahvoldu. İnşallah sebep olanlar da ömür boyu hapiste kalırlar” diye konuştu. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6015384/havai-fisek-patlamasinda-yakinlarini-kaybedenler-mahkeme-sonrasi-feryat-etti