Beton Fiyatları İnşaat Sektöründe Nasıl Belirlenir? Neye Göre Değişir?

Beton günümüzde öncelik olarak inşaat sektöründe kullanılan bir malzemedir. Her geçen yıl fiyatlandırmada belirli şekilde değişkenlik yapmaktadır. Beton fiyatları beton cinsine, beton durumuna ya da kullanılacak betonun miktarına göre farklılık göz etmektedir. Beton satın aldığınız yer ile kullandığınız alan arasındaki mesafe gibi çeşitli faktörler, beton fiyatları açısından etkili olur.

Beton Nedir?

Hazır betonlar, inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak kullanılan üründür. Belirli üretim aşamaları bulunan beton, sektörün en önemli malzemesi olarak yer edinir. Betonlar kendi içerisinde malzeme olarak farklılık gösteren ürünlerdir. Aynı zamanda malzemesine göre de beton fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Beton Fiyatları

Beton fiyatları birçok veriye bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Beton fiyatlandırma konusunda belli başlı faktörler yer almaktadır. Burada betonu satın aldığınız il ya da ilçeye göre değişkenlik gösterilebilir.

Aynı zamanda beton alımı yaptığınız firma, beton santralini olan uzaklık ya da bunun gibi farklı değerlerde beton fiyatları için azalma, artma gösterebilir. Beton miktarı ile betonun cinsi de fiyatlar da oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Örneğin İstanbul'dan alınan bir beton ile Adana'dan alınan beton aynı fiyat içerisinde bulunmaz.

Burada malzeme ile işletmenin kendisinin giderleri farklı şekillerde yer almaktadır. İnşaat sektöründe kullanılan beton kullanım alanına göre farklı şekillerde yer almaktadır. Örneğin 10 bloklu bir proje ile 10 katlı bir proje kendi içerisinde farklı olur.

Bu durum fiyata da yansımaktadır. Beton fiyatları, betonun cinsine göre düşünüldüğü takdirde en yüksek 252 TL, en düşük ise 150 TL olmaktadır. Aynı zamanda burada fiyata etki eden belli başlı katkılar bulunur. Bunlar ise pompa farkı ve katkı farkı olarak yer alır. Bu da en düşük 2 TL, en yüksek 15 TL olarak yer almaktadır. 

Beton Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Beton fiyatlandırması yapılırken belli başlı faktörler oldukça etkili olmaktadır. Bunun için nakliye ön planda gelir. Nakliye beton döküm yeri ile birlikte beton santrali arasındaki mesafedir. Bu mesafe beton fiyatını etkileyen önemli bir faktör olarak yer alır. Aynı zamanda döküm türü ve dökülecek beton miktarı da ödeme türünü belirler.

Kaynak : İnşaat Gündemi

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6056025/beton-fiyatlari-insaat-sektorunde-nasil-belirlenir-neye-gore-degisir