Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlattı

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı. Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre soruşturma kararı ile Facebook ve WhatsApp tarafından bilgilerin geriye dönülemez amaçlarla kullanılmasının önüne geçilmek istendiği belirtildi. İşte, detaylar...

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlattı 

Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatan Rekabet Kurulu, soruşturmanın amacını şu şekilde açıkladı: 

“4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır” 

WhatsApp Hizmet Sözleşmesi kararından vazgeçmediğini açıklarken, Rekabet Kurulu resen soruşturma açtığını açıklattı. WhatsApp şirketinin yeni politikasını geri dönülemez sorunlara neden olabileceğine dikkat çeken Rekabet Kurulu açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır. Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.” 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6059660/rekabet-kurulu-facebook-ve-whatsapp-hakkinda-sorusturma-baslatti