'Arvin' İsimli Kuru Yük Gemisi Karadeniz'de Battı

Bartın İnkum açıklarında Palau bayraklı 'Arvin’ isimli kuru yük gemisi kötü hava şartlarından kaynaklı alabora oldu. Bartın Valisi Sinan Güner, tarafından açıklanan bilgilere göre, 13 mürettebatının bulunduğu gemiden 5 kişinin kurtarıldı ve 2 kişinin ise cansız bedeni bota alındı.

Gürcistan'ın Poti limanından Bulgaristan'a giden 114 metre boyunda, 14 metre enindeki, Palau bayraklı 'Arvin’ isimli kuru yük gemisi battı. İnkum beldesi açıklarında bir geminin battığı ihbarı üzerine çevresinde bulunan gemilere yardımcı olunması için talimat verildi.

Gemideki, Ukrayna uyruklu 13 mürettebatın için denize atladığı belirlendi.  Bartın Valisi Sinan Güner, alabora olan gemiden 5 kişinin kurtarıldığını belirtirken, "Mürettebattan 2 kişinin cansız bedeni bota alındı" dedi.

Vali Güner Açıklama Yaptı

Vali Güner kurtarma çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: 

"Bunlar filikalarla can yelekleri giyerek denize açıldılar. Şu anda bu imkanlarla kurtarma çalışmalarına başladık. Denizde dalga çok yüksek, hava şartları çok kötü. Sahil Güvenlik’in botu ulaşmaya çalışıyor. Çok zor şartlarda yani denizin dalga boyu botun boyundan yüksek. Deniz Kuvvetleri’ne ait bir gemi Ereğli’den hareket etti. Eğer uçuş imkanı varsa Samsun’dan helikopter de talep ettik. Şu anda Güzelcehisar civarlarında 600-700 metre açıklarda filikalar gözle görülebiliyor. Deniz altı dalgıç ekibimiz filikaları kendi botlarını yüzdürebilirlerse bu 600-700 metreye ulaşmaya çalışacaklar, denizden de Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik ulaşmaya çalışıyor.” 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ise şöyle:

"Bartın İnkumu açıklarında batan Rus bandıralı kuru yük gemisini arama-kurtarma çalışmalarına destek için Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızdan bir fırkateyn görevlendirildi"

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6132924/arvin-isimli-kuru-yuk-gemisi-karadenizde-batti