Sendikalı Oldukları İçin İşten Çıkarıldıklarını İddia Eden Kod 29'lu PTT İşçileri Yetkililerle Görüşmek İstediklerini Söyledi

Sendika üyesi oldukları için Kod 29 ile işten çıkarıldıklarını iddia eden PTT işçileri, eylemlerinin 30. gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. 1 Şubat'a kadar yetkililer ile görüşmek istediklerini söyleyen işçiler, görüşme talebine cevap gelmezse Ankara'ya yürüyeceklerini açıkladılar. Haber-Sen yetkilileri ise PTT emekçilerinin sahip oldukları sosyal, sendikal ve mali haklarının Uluslararası Çalışma Örgütü ve evrensel hukuk kurallarına uygun şekilde düzenlenmesi talebinde bulundu. 

PTT İşçileri İşten Çıkarma Yasağı Olduğu Dönemde Kod 29 ile Çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile pandemi döneminde işten çıkarma yasağı şartları arasında istisna olarak yer alan Kod 29 ile işten çıkarılan PTT işçileri PTT – SEN ve PTT – KARGO – SEN'e üye olduktan sonra işten çıkarıldıklarını iddia ettiler. 

İşten Çıkarılan Kod 29'lu PTT İşçileri Eylem Yapıyor

İşten çıkarıldıktan sonra PTT'nin İstanbul ve İzmir Baş Müdürlükleri önünde eylem yapan PTT işçileri direnişinde 30. gününe ulaştı. Hükumet yetkilileri ile görüşme talebinde bulunan işçiler, taleplerinin 1 Şubat 2021 tarihine kadar cevaplanmaması durumunda Ankara'ya yürüyeceklerini ifade ettiler. 

“Eğer sesimiz burada duyulmuyorsa, 1 Şubat’ta Ankara’ya geleceğiz. Ulaştırma Bakanlığı ve PTT Genel Müdürlüğü önünde sesimizi duyuracağız.”

Kılıçdaroğlu ile Görüşen Kod 29'lu İşçiler Bakan Selçuk'a Çağrıda Bulundu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüşmek istediklerini ifade eden işçiler, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’in kendilerini sendikaya kayıt oldukları için Kod 29 ile işten çıkardığını iddia etti. 

Haber- Sen Genel Mesut Balcı Taleplerini Açıkladı

KESK’e bağlı Haber-Sen tarafından düzenlenen basın toplantısında PTT işçilerinin soru ve talepleri açıklandı. Haber- Sen Genel Mesut Balcı yaptığı basın açıklamasında işçi taleplerini şu şekilde açıkladı:

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6143611/sendikali-olduklari-icin-isten-cikarildiklarini-iddia-eden-kod-29lu-ptt-iscileri-yetkililerle-gorusmek-istediklerini-soyledi