Çocuk Hastalıkları ve Alınması Gereken Tedbirler Konusunda Uzm.Dr Haluk Esmeray Sorularımızı Cevaplıyor!

 Çocuk hastalıkları özellikle aileler için zaman zaman kaygı sebebi olmaktadır. Küçükken geçirilen hastalıklar, doğuştan gelen hastalıklar, 0-12 yaşta görülen görülen hastalıklar göz önünde bulundurulduğunda ihmallerin ya da bilgisizliğin nasıl sonuçlar doğurduğu da açıktır.

Çocuk sağlığı konusunda elbette çocuk doktoru rolü büyüktür. Kimi zaman basit hastalıklar için de olsa bir çocuk doktoru aileyi bilgilendirme konusunda baş rol oyuncusu niteliğindedir. Bir anne baba için özellikle çocuğunu en hassas olduğu dönemde emanet edeceği özel çocuk doktoru seçimi çok önemlidir. Özel çocuk kliniği ya da seçilen pediatri hastalıkları uzmanının samimiyeti verdiği güven duygusu esastır.

Ben de bugün eğer konumuz çocuk sağlığı ve hastalıkları olacaksa bunu bize en samimi şekilde dile getirecek kişinin; kendi çocuğumu emanet ettiğim kıymetli doktorumuz olduğunu düşündüm. Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Haluk Esmaray Tekirdağ Kapaklı-Çerkezköy-Saray Bölgesi’nin en kapsamlı çocuk kliniğinin kurucu doktorlarından.

Pediatrium Çocuk Kliniği ile çocuklara gösterilen özeni ve gerçek bir sağlıkçı nasıl olunur sorusuna verilen cevabı somut şekilde görmek mümkün. Zaten klinikteki tüm doktorlar inanılmaz samimi ve işlerini gerçek bir sağlıkçı ruhu ile yapan insanlar. Bu yüzden Pediatrium kurucularından Uzman Doktor Haluk Esmaray ’ı yakından tanıyarak çocuk hastalıkları söyleşilerimize ilk girişi yapmış olalım. Buyurun başlıyoruz!

Merhabalar Haluk Bey. Öncelikle Sizi Kısaca Tanıyabilir miyiz? Haluk Esmeray Kimdir Hep Birlikte Sizin İfadelerinizle Tanımış Olalım…

Merhaba 1975 yılında Tokat’da doğdum ilk ve orta öğrenimimi Tokat’da tamamladıktan sonra KTÜ’de tıp eğitimimi tamamladım. Mecburi hizmet için memlekete dönüp evlilik ve askerlik işlerini hallettikten sonra ihtisas için İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesine başladım. Uzmanlık mecburi hizmetini Bolu da tamamladım.  Çerkezköy’de bir özel hastanede 3 yıl süreyle çalıştım. Özel hastane sisteminin bana göre olmadığını (devlet hastanesinden farkı yok) anladıktan sonra aynı hastanede çalışan bir başka meslektaşımla “ Pediatrium “ adında bir çocuk kliniği kurduk.

Tekirdağ Çerkezköy Özel Hastaneleri Olan Önemli Bir Konuma Sahip. Bu Noktada Pediatrium’u Diğer Kliniklerden Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Tekirdağ ili bir sanayi bölgesi ve genç nüfusu çok fazla… Halende bölgeye göç devam etmekte. Genç nüfusun fazla olmasıyla paralel olarak çocuk sayısı da fazla. Ancak mevcut sağlık tesisleri bu çocuk nüfusuna yeterli yanıt veremiyor. Bir yoğunluk ve mağduriyet söz konusu.  Hastalar 10 dakikalık derme çatma bir muayeneden hoşnut değil. Devlet hastanesinde bu 1.5 dakikaya kadar düşüyor. Hastalar elit ve ayrıcalıklı hizmet arzusundalar. Bu açığı gördüğümüzden dolayı biz de sadece çocuk alanında hizmet veren bir klinik kurma kararı verdik.  Bu yüzden yol arkadaşım Dr Yalçın Handemir ile “Pediatrium” adında müşterek bir muayenehane kurduk. 

Pediatrium latinceden Türkçeye çevrildiğinde çocuk odası anlamına geliyor. Başlangıçta iki kişi olarak başladığımız bu serüvene daha sonra bir çocuk kardiyoloğu ve bir başka çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı arkadaşımız katıldı. Sonradan katılan meslektaşımız yan dal ihtisası için ayrılınca yerine kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı başka bir meslektaşımız geldi. Kliniğimizde küçük bir laboratuvarımız ve müşahede ünitemiz var.  Kliniğimizde sağlıklı bebek takipleri önceliğimiz olmakla beraber acil hasta çocuk, kronik hastalık takipleri, aşı takibi konularında hastalarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Yoğun olduğumuz dönemde 7 personelimiz varken Coronavirüs süreci ile beraber personel sayımız da yarıya yakın azalma oldu. İki bebek hemşiresi, bir laborant ve hizmetlimiz mevcut.

Koronavirüs Döneminde Çocuk Hastalıkları Konusunda Hassasiyet Daha Da Arttı. Bu Süreçte Çocuk Doktoru Olarak Ne Gibi Zorluklarla Karşılaştınız?

Çalışma anlamında koronavirüs tüm sektörleri etkiledi ancak sağlık bunların en başında geldi. Çünkü insanlarda virüs bulaşacak endişesi ile dışarı çıkmama durumu bizim hizmetlerimizi biraz engellemiş oldu. Süreç ile beraber biz de önlemlerimizi alarak hastaların sağlık hizmetinden mahrum kalmamaları yönünde girişimde bulundu.  Kliniğimize ultraviyole jeneratörler aldık. Her gün belirli aralıkta (öğle arası 1 saat) ve akşam bu cihazla dezenfeksiyon sağladık. ULV cihazı alarak belli aralıklarla yüzey dezenfeksiyonu işlemi uyguladık.

Kliniğimizin bulunduğu plaza girişine dezenfektan cihaz koyduk. Hasta bakım sürelerini uzatarak sıralı randevu vermeye başladık. Bu şekilde yığılmanın önüne geçmeye çalıştık. Kliniğimizde maskesiz çalışmayı ve girişi kesinlikle yasakladık. Çalışan arkadaşların bile birbiriyle temasını minimize ettik. Yine de bunları yapmamıza rağmen hasta sayısında görece bir düşüş oldu. Yüksek ateş nedeniyle gelen çocuklara öncelik tanıyarak hızlı tanı koyup bir an evvel evlerine taburcu etmeye çalıştık.

Peki Bu Süreçte Çocuğu Hasta Olsa da Covid 19 Korkusu ile Doktor Muayenesine Getirmeyen Aileleri Ne Şekilde İkna Ettiniz?

Çocuğu hasta olup muayeneye getirmek istemeyen ebeveynlerime koronavirüs önlemlerine dikkat ederek gelebileceklerini ve sağlık hizmetinin ertelenmemesi gerektiğini hatırlatıcı birçok mesaj attım. Koronavirüsün alacağımız tedbirlerden daha güçlü olmadığını anlatmaya çalıştık.

Aileler Koronavirüs ile İlgili Hangi Hususlara Dikkat Etmelidir? Kış Aylarında Çocuk Hastalıkları Konusunda Gribal Enfeksiyonlar Bile Hızla Yayılırken Bir de Koronavirüs İle Nasıl Savaşılabilir?

Koronavirüs başlangıçta ciddiye almadığımız ama kendisini ciddiye almamız gerektiğini yakınlarımızı gün gün alarak gösteren sinsi bir virüs olarak karşımıza dikildi.  Ama her ne kadar sinsi de olsa artık durumu emsal olmuş “maske mesafe ve temizlik kuralları” koronavirüsü aşmak için halen en yegane yapılacak işlerdir. Bu ev içerisinde de böyle dışarıda da bu şekildedir.

Koronavirüs varlığı ile beraber maske takılması beklentinin aksine gribal hastalıkları azaltmış durumdadır. Çünkü maskeden ve hijyenden dolayı diğer viral hastalıklar azaldı. Kreşlerin ve okulların kapalı olması yayılımı da ciddi oranda azalttı. Bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için birçok anne ve babadan ne ilaç kullanacaklarına dair sorular aldım. Ama sözün özü şudur ki; bu virüsten korunmak için özel bir ilaç yok! Sadece alacağımız tedbirler var. Bunlar da hemen artık her yerden bildiğimiz “maske mesafe hijyen

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Olarak 2.Dönem Okulların Yüz Yüze Eğitime Geçme Durumunu Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Eğitim-Öğretim çok önemli… Ancak sağlık bence daha da önemli. Çocuklar varsın iki yıl yüz yüze eğitim almasınlar. Ne zaman bu virüsten kurtulursak o zaman yüz yüze eğitime başlasınlar. Erişkinlerin bile dikkat etmediği lakayıt davrandığı bu süreçte çocuklar hiç dikkat etmez.  Çünkü bu virüsün gerçekten şakası yok ki, ölen kişilerden zaten bunu anlıyoruz. İlk çıktığında 65 yaş üzeri olan ölüm fazlalığı artık yaş tanımaz oldu. Sınıf arkadaşlarından, mahalledeki arkadaşlardan, hocalardan kaybettiklerimiz oldu. Bana göre; vaka sayılarında ciddi düşme olmadığı ve aşılamada toplumun üçte ikisi aşılanmadığı sürece okullar yüz yüze eğitime başlamamalıdır.

Biraz Covid 19 Muhabbetinden Uzaklaşalım Ve Çocuk Hastalıkları İçin Önemli Bir Husus Olan Aşılar Konusuna Gelelim. Aşı Karşıtlığı Konusunda Ne Düşünüyorsunuz? Çocuk Doktoru Olarak Aşı Konusunda Ailelerden Nasıl Tepki Alıyorsunuz?

Aşı karşıtlığı konusunu tamamen bir akıl tutulması olarak görüyorum. Bunu sadece bir fıkra ile özetlemek istiyorum.

Konya’da 7 çocuklu bir baba Doktora gider ve doktora şöyle der “Tottur bağ..;  benim 7 dene oğlum  3 dene de gızım var. Duyduh ki hökümet çocuhları aşıladıng demiş. Ben bunlardan hangini aşıladayım…” Doktor vakur bir hareketle masadan başını kaldırarak babaya söyle demiş. “Sadece yaşamasını istediklerine yaptır.”  Buradan da anlaşılacağı üzere aşı hayat kurtarır.

Gerçekten güzel bir örnek oldu çok teşekkür ederiz ? Çok keyifli bir sohbet oldu gerçekten. Bir çocuk doktoru olarak Haluk Esmeray’ı daha yakından tanımış olduk. Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Uzm. Çocuk Dr. Haluk Esmeray : “Ben teşekkür ederim.”

Bundan sonra düzenli olarak çocuk hastalıkları konusunda kendisinin uzmanlık bilgileri ile çocuk sağlığı konusunda daha bilgili olmak için bu söyleşilerimize devam edeceğiz. Bizi takipte kalın!

- OKU HABER, bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/roportaj/6233000/cocuk-hastaliklari-ve-alinmasi-gereken-tedbirler-konusunda-uzmdr-haluk-esmeray-sorularimizi-cevapliyor