“İşçiler Burada Bakanlıklar Nerede?” Sözleri ile Çalışma Bakanlığı'nı Göreve Çağıran Kayı İnşaat İşçileri Direnişinin 10. Gününde!

2 yıldır tazminat ve maaşlarını alamayan Kayı İnşaat işçileri, direnişlerinin 10. gününde Çalışma Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı.  "İşçiyi koruyun, bu soruna el koyun. Çalışma Bakanlığı göreve" pankartı açan işçiler, "İşçiyi koruyun bu soruna el koyun. Çalışma Bakanlığı göreve" diyerek destek çağrısı yaptı. 

Kayı İnşaat İşçileri Arabulucuk Sözleşmesi ile Eylem Yaptılar

Cezayir'de çok sayıda inşaatta çalışan Kayı İnşaat işçileri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde eylem yaparken, kendilerine verilen arabuluculuk sözleşmesini göstererek verilen sözlerin tutulması çağrısında bulundular. "Direnen direne kazanacağız" ve "Zafer direnen emekçinin olacak", "İşçilerin birliği Coşkunları yenecek" sloganları atan işçiler haklarını almak için sonuna kadar direneceklerini söylediler. 

İşçiler "Bu Konu Çalışma Bakanlığı'nun Sorumluluğu Altındadır" Diyerek Bakanlığı Görev Başına Çağırdı

Cezayir'de çalıştıkları 2 yılın ödemesini alamayan işçiler, Çalışma Bakanlığı'nı sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda çağrıda bulundular: 

"Eğer bir patron işçilerin parasını ödemiyorsa bu konu Çalışma Bakanlığı'nın sorumluluğu altındadır. Bu konu özel hukuka sıkıştırılamaz. Kayı İnşaat İşçileri 60 derece sıcakta Sahra Çölü’nde çalıştı. Kışın ortasında 10 gündür emeğinin hakkı için direniyor.
İşçiler çalışırken, bu ihaleler alınırken, işçiler Cezayir’e giderken tüm bu adımlardan Dışişleri Bakanlığı'nın, Çalışma Bakanlığı'nın haberi var. Buradaki işçilerin her biri vergi ödüyor. Bakanlık bu ülkenin yurttaşına sahip çıkmalı. Konu patronla işçiler arasına bırakılmamalı. Bu özel hukuk olarak tanımlanıp Coşkun Yılmaz’ın inisiyatifine bırakılamaz. Çalışma Bakanlığı’nın görevi işçileri korumak, çalışma hayatını düzenlemektir. Kayı İnşaat işçileri çalışıp hakkını alamıyorsa Çalışma Bakanlığı bu duruma el atmak zorundadır. Çalışma Bakanlığından en kısa sürede bir randevu bekliyoruz. Bakanlık bu sorunu çözene kadar buradan gitmeyeceğiz. Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz, işçilerle arabuluculuk sözleşmesi yaptı. Borcunu ödeyeceğine dair teminat verdi. Coşkun Yılmaz’ın yeni yatırımlar yaparken parası var da işçiler hakkını isteyince mi yok?"

Kayı İnşaat İşçileri Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a Seslendi

Çalışma Bakanı Selçuk'a seslenen işçiler, haklarını arama görevinin, çalışmaları için izin veren bakan olan Çalışma Bakanı Selçuk'ta olduğunu iddia eden işçiler, “Neden hakkımızı aramıyorsunuz, biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Coşkun Yılmaz o ihaleleri alırken sizin bakanlığınızın izni ile aldı. Şimdi neden bizi görmüyorsunuz?” sözleri ile çağrıda bulundu. 

50 Derece Sıcakta Çalıştıklarını Hatırlatan İşçiler Haklarını Arıyor

Eylem sürecinde soğuk havada dışarıda olduklarını söyleyen işçi Ali Gürler, Cezayir'de 50 derece sıcakta çalıştığına dikkat çekti:

 "50 derece sıcakta, güvencesiz şartlarda çalıştık. 10 gündür sokaklardayız. Hâlâ bizi aldatıyor, oyalıyorlar. Çocuklarımızın gözüne bakamaz olduk. Bu soğukta direniyoruz. Kimse sesimizi duymuyor" 

Kayı İnşaat İşçileri Adalet Çağrısında Bulundu

Abdülsamet Kete, Çalışma Bakanlığı'na dönerek adalet beklediklerini ifade ederken, Coşkun Yılmaz'ların iktidarlarından adalet beklemediklerini söyledi:

"Direnişimizi duyun Coşkun Yılmaz’la görüşün" diye seslenirken, "Evimin doğalgazı dahi yok. Adalet diyorlar, nerede adalet. Adalet Coşkun Yılmaz'ların iktidarlarıyla mı olacak. İstemiyorum bu kirli düzenin adaletini" 

İktidar Partisine Seslenen Kayı İnşaat İşçileri "İktidar Görmüyor mu Bu Haksızlığı" Dedi

İşçiler arasındaki Serkan İsimtekin, direnişlerinin onurlu bir direniş olduğunu ifade ederken, iktidar partisinden kendilerine yapıldığını iddia ettiği bu haksızlığı görmeleri çağrısında bulundu:

"İktidar görmüyor mu bu haksızlığı. Görüyor, her gün eylemlerimizi görüyorlar. İskelelerde canlarımız yitiyor. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. İsterse zelzele kopsun biz vazgeçmeyeceğiz. Kendileri sıcak yerde kalıyor bir yediğini bir daha yemiyorken, biz kuru ekmekle karnımızı doyuruyoruz. İsterlerse tutuklasınlar.  Bize bu ülkenin vatandaşı değilmişiz gibi davranmaktan vazgeçene kadar, emeklerimizin karşılığını alana kadar mücadelemiz sürecek" 

İşçiler Bakanlıktan Müdahale Bekliyor

İşçi Mehmet Salih Aşra Batman'dan eylem için İstanbul'a geldiğini ifade ederken, çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamadıklarını ifade ederek bakanlıktan müdahale beklediklerini dile getirdi:

"Çocuklarımızın eğitim görmesini dahi karşılayamıyoruz. Ailemizin yüzüne bakamıyoruz. Bakanlıkların bu duruma müdahale etmesi gerekiyor" 

İşçi Korkmaz : "Adaletten Bahsetmesinler"

Kayı inşaat işçisi Muzaffer Korkmaz da 2 yıldır maaş ve tazminatını alamadığını ifade ederken, adaletten bahsedilmemesini istedi:

'"Adaletten bahsediyorlar fakat haksızlıklara imza atıyorlar. Hiçbir sosyal hakkımız, tazminatımız, sigortamız yok. Biz buraya hakkımızı almaya geldik." 

İşçiler Çocuklarına Karşı Mahcup Olduklarını Söyledi

Kayı İnşaat işçileri çocuklarına karşı mahcup olduklarını dile getirirken, Ali Bahri Öksüz bu konuda yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle dile getirdi:

"Ben hakkımı alamazsam kendimi yakacağım. Çocuklarımın gözlerine bakamıyorum. Ben bu kadar ıstırap yaşarken hem de hiç kimsenin hakkını gasp etmeden bunları yaşarken, Coşkun Yılmaz kendi ailesinin gözlerine nasıl bakıyor."

 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6315202/isciler-burada-bakanliklar-nerede-sozleri-ile-calisma-bakanligini-goreve-cagiran-kayi-insaat-iscileri-direnisinin-10-gununde