Bahçe Dekorasyonu Fikirlerinden Saksılı Bahçe Sehpası

Saksılı bahçe sehpası ile yaşam alanlarınıza farklılık katın, çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken sevdiğiniz çiçeklere bakarak hayallere dalın. El emeğinizi yansıtın, bahçenizde yeni bir tarz oluşturarak hava katın. Bahçenize güzellikler katabilecek saksılı sehpanızın maliyeti az olmakla birlikte yapımı da oldukça kolaydır.

Malzemeler

Aletler

Bahçe Dekorasyonu Saksılı Bahçe Sehpası Yapım Aşaması

Bahçe dekorasyonu fikirleri arasında oldukça yeni bir tarz olan saksılı bahçe sehpası yapımı oldukça kolaydır. Birkaç malzeme ile rahatlıkla yapabilir bahçenize güzellikler katabilirsiniz.

1- Ahşapların Kesilmesi

Saksılı sehpanızın iskeleti yapım aşamasına geçmeden önce ahşap malzemelerinizi keserek hazırlayın. 10 cm genişliğinde 2 cm kalınlığında ahşap plakadan, verilen malzeme listesindeki boylara uygun bir şekilde ahşap parçalarını keserek hazır edin 120’lik zımpara ile kestiğiniz ahşap parçaları yüzeylerini güzelce temizleyin. Düz bir zeminde hazır olan parçalarınızı ortasında saksı boşluğu kalacak şekilde dizerek yerleştirin.

2- Ahşapların Birleştirilmesi

Ahşapları birleştirmeye başlayarak saksılı bahçe sehpa yapımına devam edelim. Ahşapların dizilimi öncelikle 2 adet 60 santimetre uzunluğundaki parça ile başlanmalıdır. 5 adet 22 santim uzunluğundaki parçalarla karşılıklı gelecek şekilde yerleştirmeliyiz.  İşlemin devamında ise 2 adet 60 santim uzunluğundaki parçalar kullanılmalıdır. Böylelikle sehpamızın üst kısmını oluşturacak ahşap hazır olmuş olacak.

Ahşaplarınızı, yanlarından dışarı taşmamasına dikkat ederek masif ahşap tutkalı ile yapıştıralım. 2 adet 90 santim uzunluğundaki sehpanın sağlamlığını artıran ahşabımızı 3 santimlik ahşap çivisi ile monte edin. Çivileme işlemi sehpanın altında kalarak, sehpanın üst yüzeyinde hiçbir çivi görünmeyecektir. Böylelikle sehpanızda temiz ve pürüzsüz bir yüzey alarak estetik açısından da şık duracaktır. İşlemin devamında ise 2 adet 64 santim ve 2 adet 90 santim boyutlarındaki ahşap parçalarını tutkal ile sehpanın dört tarafına güzelce yapıştırın. Bu işlem sonunda sehpanın tablası bitmiş olacaktır.

3- Bahçe Dekorasyonu Saksının Yerleştirilmesi

Bahçe dekorasyonu yapım aşamasında plastik saksıyı masanın altındaki boşluğa tutkal ile yapıştırarak devam edelim. İşleme devam ederken yapıştırma noktasında dikkatli olmanız gereken nokta, saksının her iki tarafa da paralel olarak yerleştirilme ve masadaki boşluk kısmına plastik kısmın taşmamasıdır. Böylelikle kötü bir görüntünün ortaya çıkmasını engellemiş olacaksınız.

Saksının sağlamlığını artırmak için öncelikle 2 adet 5x5 santim kalınlığında ve 50 santim uzunluğundaki parçaların bir yüzeyine 1,5 santim ölçüsünde 4 adet 6 santimlik olan çiviyi çakmanız gerekiyor. İşleme devam ederken çivilerin 1-1,5 santim dışarıda kalacağını göreceksiniz. Endişe etmenize gerek kalmayacak çünkü bu sayede çiviler saksıyı tutacaktır. Çivileme işlemlerinizi de bitirdiğinize göre öncelikle tutkal ile sonrasında ise yine 6 santimlik çivileri kullanarak saksınızı monte ederek sabitleyin ve sağlamlaştırın.

4- Sehpanın Ayakları

Bahçe dekorasyonu saksılı bahçe sehpası aşamasının son kısmında ise ayak kısımları birleştirmek kalıyor. 4 adet 5x5 santim kalınlığındaki 36 santim uzunluğundaki ahşap parçaları ayak olarak kullanacağız. Birleştirme işlemlerini tutkal kullanarak dikkatli bir şekilde 90 derece durduğundan emin olarak yapıştırmaya gayret edin. Sehpanızın sabit durması ve yamuk durmaması açısından önemli bir detaydır.

unuzla anın tadını çıkarın.

 

- OKU HABER, Hobiler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6315584/bahce-dekorasyonu-fikirlerinden-saksili-bahce-sehpasi